Hygge w Święta. Poznaj duńskie sposoby na rodzinne spędzanie czasu

Tego, jak radośnie i bez spięć spędzić święta w gronie najbliższych, uczymy się od najszczęśliwszych ludzi na świecie – Duńczyków.
Hygge w Święta. Poznaj duńskie sposoby na rodzinne spędzanie czasu

Dobre chwile

Każdemu czasem udaje się osiągnąć ten stan. Hygge to uczucie satysfakcjonującej przyjemności, której może dostarczyć przybranie idealnej pozy na kanapie, miękkość koca albo popijanie herbaty, która nie jest ani za gorąca ani za zimna. To też radość płynąca z chwil spędzonych z bliskimi.

Hygge wiąże się zarówno z działaniem, jak i z byciem. Mieści się w nim to, co najjaśniejsze: bliskość, ciepło, akceptacja. Metafora światła nie jest zresztą przypadkowa. Hygge bardzo lubi świeczki, lampiony i światełka. Ma odzwierciedlenie w przytulnych wnętrzach, która zachęcają domownika: „Chodź cieszyć się z małych przyjemności!”.

Filozofia hygge stanowi element duńskich fundamentów kulturowych i czyni z Duńczyków najszczęśliwszych ludzi na świecie.

W Boże Narodzenie [Duńczycy] przygotowują wszystko razem, by zapewnić sobie maksymalny komfort. Taka praca zespołowa. Obejmuje ona stworzenie ciepłej atmosfery przy świecach i dobrym jedzeniu, ale też sposób bycia. Pomagają sobie, aby żadna pojedyncza osoba nie czuła, że na niej spoczywa cały ciężar przygotowań – piszą Jessica Alexander i Iben Sandah w artykule „Duński przepis na szczęście”.

 

Hygge w Święta

Może warto spróbować przełączyć się na ten tryb w czasie zbliżających się świąt? To dobra okazja, by trenować się w uważnym byciu i czerpaniu radości z prostych przyjemności. Proponujemy więc w te święta spróbować poczuć, że naprawdę dobrze być RAZEM.

Jak to zrobić? Z pomocą nadchodzą duńskie sposoby na rodzinne spędzanie czasu:

1. BĄDŹCIE RAZEM

Każdy powinien zgodzić się na to, że zostawia za drzwiami codzienne stresy. Nie skupiajcie się na złych rzeczach w życiu waszym lub innych ludzi.

2. BAWCIE SIĘ RAZEM

Gdy cała rodzina spędza wspólnie czas, grajcie w pomieszczeniu i na zewnątrz w gry, w których każdy może wziąć udział. Odłóż na bok swoje preferencje.

3. MA BYĆ MIŁO

Stwórz miły nastrój ciepłym oświetleniem, przedmiotami i dekoracjami wykonanymi samodzielnie w domu, a także wspólnie przygotowanym jedzeniem i piciem.

4. NIE NARZEKAJ

Gdy czujesz, że chce ci się ponarzekać na coś, zamiast tego pomyśl, jak mógłbyś to coś naprawić.

5. BĄDŹ OBECNY

Używaj mniej zabawek, TV, iPhone’ów i iPadów. Na spotkaniach rodzinnych też ich unikaj.

6. ŚPIEWAJ!

To głupie? Ale działa! Dostarcza radości i jest bardzo hyggeligt. Dlaczego mamy ograniczać śpiewanie tylko do wakacji? Dzieci je przecież uwielbiają, dorośli zresztą też.