Hyperloop, czyli rewolucja w transporcie

Amerykański miliarder zaprezentował projekt systemu, który umożliwi przemieszczanie się niemalże z prędkością dźwięku.

Hyperloop, czyli skrzyżowanie poduszkowca z pociągiem to najnowszy pomysł Elona Muska, założyciela m.in. PayPal, SpaceX i Tesla Motors. Wynalazek ma być zupełnie nowym typem transportu, ponad dotychczasowym podziałem na lotnictwo, transport drogowy, kolejowy i morski. Szczegóły projektu są jeszcze dopracowywane, ale Elon Musk pokazał już pierwsze szkice i założenia.

Hyperloop to rura, w której panuje bardzo niskie ciśnienie atmosferyczne. W jej wnętrzu miałyby się poruszać kapsuły, które mogłyby pomieścić nawet kilkudziesięciu pasażerów. Bardziej zaawansowany system mógłby w ten sam sposób transportować samochody.

Ruch kapsuł ułatwiałyby poduszki powietrzne, zmniejszające tarcie. Rura byłaby umieszczona na słupach, dzięki czemu nie kolidowałaby np. z drogami czy uprawami rolnymi. Cała konstrukcja ma też być odporna na trzęsienia ziemi. Zasilanie zapewniałyby umieszczone w górnej części rury baterie słoneczne.

Zdaniem pomysłodawcy nowe urządzenie umożliwi bezpieczny i wygodny przejazd z San Francisco do Los Angeles zaledwie w pół godziny. Bilet na taką podróż miałby kosztować 20 dolarów. Hyperloop ma się rozpędzać do prędkości poddźwiękowych, rzędu 1100 km/godz. Jego koszt oszacowano na ponad 7,5 miliarda dolarów. Prototyp mógłby powstać w ciągu kilku lat, w pełni funkcjonalny system – w ciągu dekady.

Opis projektu: http://www.teslamotors.com/blog/hyperloop

fot. Materiały prasowe