Ida – Najlepszy polski film roku 2013

Poruszający, kameralny, wybitny w obrazie dramat, w którym reżyser wraca do rodzinnego kraju. Z wielkim wyczuciem łączy intymną historię młodej kobiety z historycznym i społecznym tłem.

 Lata 60. w Polsce. Anna jest nowicjuszką, sierotą wychowywaną w zakonie. Przed złożeniem ślubów matka przełożona stawia warunek: Anna musi odwiedzić swoją ciotkę Wandę, jedyną żyjącą krewną. Obie wyruszają w podróż, która ma im pomóc nie tylko w poznaniu tragicznej historii ich rodziny, ale i prawdy o tym kim są.

Występują:

Wanda – Agata Kulesza,
Anna – Agata Trzebuchowska,
Lis – Dawid Ogrodnik
Wokalistka  –  Joanna Kulig
Sąsiad – Adam Szyszkowski
Ojciec sąsiada – Jerzy Trela

PAWEŁ  PAWLIKOWSKI – REŻYSER

Paweł Pawlikowski urodził się w Warszawie i tam też chodził do szkoły podstawowej na warszawskim Mokotowie. Do Wielkiej Brytanii wyjechał wraz z matką – miał wtedy 14 lat. Obecnie mieszka w Oksfordzie. Według wielu uznawany jest za jednego z najciekawszych brytyjskich reżyserów, ze względu na licznie zdobywane nagrody – np. “Ostatnie wyjście” którego był reżyserem i scenarzystą, był nagrodzony wieloma międzynarodowymi wyróżnieniami – w 2000 roku pokazywano go na festiwalu w Wenecji, otrzymał nagrodę BAFTA dla Najbardziej Obiecującego Debiutanta w Brytyjskim Kinie oraz laur dla najlepszego brytyjskiego filmu na festiwalu w Edynburgu. W jego dotychczasowym dorobku znaleźć można też dramat “Twockers” oraz nagradzane dokumenty: “Serbian Epics”, “Dostoevsky’s Travels” oraz “Z Moskwy do Pietuszek z Wieniediktem Jerofiejewem”. W Polsce zaczęło się o nim głośniej mówić wraz z pojawieniem się w kinach filmu “Lato miłości”, zrealizowanego wspólnie z polskim operatorem Ryszardem Lenczewskim. Wygrał Emmy International, Prix Italia, Grieson i dwie nagrody Royal Television Society Award .