Ig Noble 2015: Rozdano nagrody za najdziwniejsze badania naukowe

Ig Noble to naukowe nagrody à rebours. Przyznawane za zwariowane odkrycia najpierw budzą śmiech, dopiero później – głębszą refleksję.

Nagrody Ig Nobel to humorystyczny odpowiednik nagród Nobla. Przyznawane co roku na Uniwersytecie Harvarda są wyróżnieniem za odkrycia naukowe, które albo spowodowały śmiech i skłoniły do zastanowienia albo nie powinny być już nigdy więcej powtarzane. W tym roku jak zwykle rozdano je w kilku kategoriach: 

1. Fizyka: Uniwersalny czas oddawania moczu

W tym roku na Uniwersytecie Harvarda nagrodzono badania naukowców z Georgia Institute of Technology, którzy wykazali, że prawie wszystkie ssaki poświęcają tyle samo czasu na … oddawanie moczu. Naukowcy wykorzystali m.in. analizę wideo i na tej podstawie odkryli, że wszystkie ssaki ważące więcej niż 3 kg opróżniają pęcherze w ciągu ok. 21 sekund. Robi tak zarówno słoń, w którego pęcherzu mieści się 160 litrów płynu, jak człowiek (400-500 ml) i mysz (0,15 ml). 

2. Chemia: Sposób na odgotowanie jajka

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego odebrali nagrodę za opracowanie sposobu na to, jak od-gotować jajka. Brzmi to może zabawnie, ale metoda może znaleźć bardzo szerokie zastosowanie, m.in. przy produkcji leków.

Gotowanie jajka to proces, w którym pod wpływem temperatury dochodzi do zmiany konsystencji protein. Z ciekłej zmieniają się w zbitą, stałą strukturę. Teraz okazuje się, że cały proces można odwrócić, a opracowana metoda może znaleźć zastosowanie np. w przemyśle farmaceutycznym, w tym m.in. zredukować koszty leczenia nowotworów. Czytaj więcej

3. Biologia: kurczak jako T. Rex

Dr Rodrigo Vasquez z Uniwersytetu w Chile otrzymał Ig Nobla za kluczową obserwację, że jeśli zmieni się punkt ciężkości kurczaka za pomocą sztucznego ogona przyczepionego do tylnej części ciała to… zacznie on chodzić jak dinozaur.

Ten komiczny eksperyment dał badaczom wyjątkową możliwość poznania, jak poruszały się wymarłe gatunki, własnie takie jak Tyrannosaurus rex. Oto film z tego doświadczenia:

Pozostali laureaci Ig Nobla:

  • Literatura – Mark Dingemanse z Instytutu Maxa Plancka otrzymał nagrodę za odkrycie, że słówko “hę” (lub jego synonim) istnieje w każdym języku, choć do końca nie wiadomo, dlaczego.
  • Zarządzanie – Gennaro Bernile z Uniwersytetu Ekonomicznego w Singapurze otrzymał nagrodę za odkrycie, że wielu liderów biznesu rozwinęła się w dzieciństwie zamiłowanie do podejmowania ryzyka, ponieważ… doświadczyło klęsk żywiołowych, takich jak trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, tsunami, pożary, które na szczęście nie przyniosły tragicznych konsekwencji dla ich życia.
  • Medycyna – wspólna nagroda: Hajime Kimata i Jaroslava Durdiaková za badania nad całowaniem się (i innymi intymnymi czynnościami).
  • Matematyka – Elisabeth Oberzaucher i Karl Grammer z Uniwersytetu Wiedeńskiego otrzymali nagrodę za próbę wykorzystania technik matematycznych do określenia, czy i w jaki sposób sułtan Maroka Mulaj Isma mógł być ojcem 888 dzieci. 
  • Medycyna diagnostyczne – Diallah Karim z Wielkiej Brytanii otrzymała nagrodę za odkrycie, że ostre zapalenie wyrostka robaczkowego może być dokładnie zdiagnozowane na podstawie bólu, którego pacjent doświadcza … po najechaniu na progi zwalniające.
  • Fizjologia i entomologia – Justin Schmidt otrzymał nagrodę za stworzenie Skali bólu Schmidta, których ocenia ból po ukąszeniu przez różnych owadów. Nagrodę otrzymał także  Michael L. Smith z Cornell University, który testował na sobie, które miejsca na ciele są najmniej i najbardziej bolesne przy ukąszeniach owadów. 

Sprawdź, jakie badania nagrodzono Ig Noblem w 2014 roku!