Ikony Londynu w ekologicznej odsłonie

Na ulice Londynu już wkrótce wyjadą odnowione czarne taksówki. Ekologicznie czyste samochody zostały opracowane na bazie znanego modelu TX4.

Grupa brytyjskich firm zaprezentowała nowy wizerunek londyńskich taksówek. Będą to czarne samochody wyposażone w silnik elektryczny, akumulatory litowe i ogniwa wodorowe. „Zero Emissions Fuel Cell Hybrid taxi” została opracowana i zbudowana przez cztery firmy: Intelligent Energy, Lotus Engineering, London Taxis International oraz TRW Conekt.

Ogniwa paliwowe samochodu o mocy 30 kW ładują akumulator litowy o pojemności 14 kWh, który z kolei ładuje silnik elektryczny o mocy nominalnej 55 kW oraz maksymalnej do 100 kW. Jeden bak wypełniony wodorem wystarczy na ponad 400 km, co jest równe przeciętnemu przebiegowi taksówki w ciągu jednego dnia roboczego. W razie potrzeby bak zawsze można zatankować. W stolicy Anglii powstanie również sześć stacji, na których będzie można zatankować nowe taksówki.

Nie wiadomo jeszcze, ile kosztuje jedna ekologiczna, nie emitująca dwutlenku węgla taksówka, wiadomo natomiast, że projekt ten finansowany jest częściowo przez brytyjski rząd. Do roku 2012, w którym w Londynie odbędą się Igrzyska XXX Olimpiady, miasto otrzyma 150 Fuel Cell Hybrid taxi. Ponadto na londyńskich drogach już w tym roku pojawi się pięć nowych autobusów wyposażonych w ogniwa paliwowe.

źródło: www.intelligent-energy.com