Ile wody powinniśmy pić każdego dnia?

Dość powszechne jest założenie, że powinno się pić osiem szklanek wody dziennie. Na ile jest to jednak zgodne z prawdą?
Ile wody powinniśmy pić każdego dnia?

Poszukując odpowiedzi na to pytanie naukowcy zaprosili do udziału w eksperymencie ponad 5600 osób z 26 krajów. Otrzymały one po 100 mililitrów oznaczonej wody, dzięki czemu możliwe było śledzenie jej przepływu wewnątrz organizmu pijącego człowieka.

Czytaj też: Nanopowłoki ochronią nas przed samozagładą? Odpowiedzi szukałem w Instytucie Fizyki PAN

Wyniki i wyciągnięte na ich podstawie wnioski autorzy zamieścili na łamach Science. Jak w ogóle badacze uzyskali tę oznaczoną wodę? Wykorzystali tzw. wodę ciężką (zawierającą deuter), którą wymieszali następnie z wodą z tlenem-18 w składzie.

Jeśli zmierzysz tempo, w jakim dana osoba usuwa te stabilne izotopy poprzez swój mocz w ciągu tygodnia, izotop wodoru może powiedzieć ci, ile wody wymieniają, a usuwanie izotopu tlenu może powiedzieć nam, ile kalorii spalają. wyjaśnia Dale Schoeller

Ilość wody, którą powinniśmy wypijać każdego dnia jest bardzo indywidualną kwestią

Przejdźmy jednak do konkretów. Naukowcy stwierdzili, że dzienne spożycie wody jest bardzo zróżnicowane i zależne od płci, wieku, pogody oraz aktywności. Zakładając, że 8 szklanek odpowiada dwóm litrom wody, taka ilość z pewnością nie będzie odpowiednia dla każdego. W efekcie 20-letni mężczyzna ważący 70 kilogramów i mieszkający w rozwiniętym kraju na poziomie morza, przy wilgotności 50 procent i średniej temperaturze powietrza 10 stopni Celsjusza będzie potrzebował nawet 3,2 litra wody dziennie.

Kobieta w tym samym wieku i zamieszkująca ten sam kraj będzie z kolei potrzebowała 2,7 litra wody każdego dnia. Wzrost masy ciała o 50 kilogramów zwiększa zapotrzebowanie na wodę o 0,7 litra, podczas gdy wzrost wilgotności o 50 procent doprowadzi do zwiększenia zapotrzebowania o 0,3 litra.

Czytaj też: Uczeni nie mają już wątpliwości. Mózg ciążowy istnieje naprawdę

Rekordziści osiągali naprawdę imponujące rezultaty: 13 kobiet zebranych w ramach eksperymentu piło ponad 7 litrów wody dziennie, natomiast 9 mężczyzn przekroczyło granicę 10 litrów. Tak wysokie wartości były charakterystyczne dla osób bardzo aktywnych fizycznie, kobiet w ciąży, a także ludzi doświadczających ekstremalnej pogody.