Indie przetestowały potężny pocisk. To ważny moment dla kraju

Indie pomyślnie przetestowały pocisk RudraM-II. Niezależni eksperci mówią, że to jeden z najważniejszych momentów w historii całego kraju.
Indyjskie myśliwce – zdjęcie poglądowe /Fot. Indian Air Force

Indyjskie myśliwce – zdjęcie poglądowe /Fot. Indian Air Force

Indyjska Defence and Research Development Organisation (DRDO) pomyślnie przetestowała rodzimy pocisk przeciwradiolokacyjny RudraM-II. Został on wystrzelony z myśliwca Su-30 MK-I indyjskich sił powietrznych u wybrzeży Orisy 28 maja 2024 r. i osiągnął wszystkie cele próbne podczas testu. Wszyscy zaangażowani w projekt pocisku RudraM-II otrzymali gratulacje od indyjskiego ministra obrony Rajnatha Singha.

Indie mają nowy potężny pocisk – RudraM-II

RudraM-II to pocisk powietrze-ziemia, który może być wystrzelony przez samolot myśliwski w celu namierzania celów naziemnych. Jest to pierwszy rodzimy pocisk przeciwradiolokacyjny, który został opracowany w celu atakowania naziemnego radaru i systemu nadzoru wroga w ramach misji SEAD (Suppression of Enemy Air Defence). Został zaprojektowany w celu niszczenia systemu obrony powietrznej wroga, w tym radarów, zasobów radiowych i innego sprzętu komunikacyjnego.

Czytaj też: Stany Zjednoczone i Japonia łączą siły. Razem stworzą pociski, jakich świat nie widział

RudraM-II jest naddźwiękowym pociskiem o stałym napędzie. Według DRDO pocisk może przenosić ładunek o masie 200 kg i osiągać maksymalną prędkość 6791 km/h (Mach 5,5). Pocisk może być wystrzelony z wysokości od 3 do 15 km i ma zasięg rażenia 350 km. Pocisk działa na zasadzie blokady przed systemem startowym, a wewnętrzny system naprowadzania pozwala mu namierzyć wrogi cel.

Pocisk RudraM-II podczas testu w locie /Fot. Indian Air Force

RudraM-II to następca rakiety RudraM-I, która została przetestowana w 2000 r., ma zasięg 100-150 km i może osiągnąć prędkość do Mach 2. Rakieta RudraM-I może być wystrzeliwana z wysokości od 1 km do 15 km. Rakieta RudraM-I może być wystrzeliwana tylko z samolotu Suchoj-30MKI indyjskich sił powietrznych. RudraM-II może być wystrzeliwana z myśliwców Dassault Mirage 2000 i samolotów SU-30MKI.

Indie kupiły swój pierwszy pocisk przeciwradiolokacyjny – Kh-31As i Kh-31Ps – od Rosji w 2001 r. W 2019 r. kraj ten postawił na bardziej zaawansowaną wersję pocisku – Kh-31PD. Zarówno indyjska marynarka wojenna, jak i indyjskie siły powietrzne używają pocisków Kh-31, ale opracowywane RudraM-II mają je stopniowo zastępować.

Udany test w locie RudraM-II jest dużym osiągnięciem indyjskich sił powietrznych. Pokazał on sprawność systemu rakietowego oraz zaawansowane technologie napędu i sterowania, które zostały w nim zastosowane. Oczekuje się, że pociski odegrają kluczową rolę we wzmocnieniu bezpieczeństwa powietrznego Indii i gotowości obronnej, gdyż mogą działać jako “mnożnik siły”.