Stany Zjednoczone i Japonia łączą siły. Razem stworzą pociski, jakich świat nie widział

Stany Zjednoczone i Japonia podpisały porozumienie o współpracy w celu opracowania nowego typu systemu obrony przeciwrakietowej. Pociski Glide Phase Interceptor będą w stanie przeciwstawić się broni hipersonicznej.
Neutralizacja rakiety hipersonicznej – wizualizacja /Fot. Northrop Grumman

Neutralizacja rakiety hipersonicznej – wizualizacja /Fot. Northrop Grumman

W ramach umowy o współpracy na rzecz rozwoju Glide Phase Interceptor (GPI) amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowej (Missile Defense Agency, MDA) i Northrop Grumman będą współpracować z japońskim Ministerstwem Obrony i jego partnerami branżowymi w celu opracowania elementów przechwytywacza.

Czytaj też: Nowe pociski US Navy zniszczą okręty przeciwników z hipersoniczną prędkością

Mike Pinkston, wiceprezes ds. pojazdów nośnych w Northrop Grumman, mówi:

Łączymy siły techniczne naszych dwóch krajów, aby opracować skuteczne rozwiązanie przeciwhipersoniczne. Chcemy inwestować w technologię zapewniającą możliwości, których potrzebują nasi klienci, aby reagować na rosnące zagrożenia.

Nowe pociski przeciwstawią się rakietom hipersonicznym

Pociski przechwytujące (nazywane potocznie “przechwytywaczami”) zostaną zaprojektowane tak, aby pasowały do niszczycieli wyposażonych w obronę przeciwrakietową Aegis US Navy. Broń będzie strzelać ze standardowego systemu pionowego odpalania i będzie zintegrowana ze zmodyfikowanym systemem broni Baseline 9 Aegis, który wykrywa, śledzi, kontroluje i atakuje zagrożenia hipersoniczne.

Czytaj też: Radar następnej generacji obroni Amerykanów przed pociskami hipersonicznymi. Kolejny egzamin zaliczony

Neutralizacja rakiet hipersonicznych w fazie schodzenia stanowi trudny problem techniczny, ponieważ pociski mogą poruszać się z prędkością ponad pięciokrotnie większą od prędkości dźwięku i mogą manewrować w locie, co utrudnia przewidzenie ich trajektorii. Opracowanie ich przechwytywaczy jest wyzwaniem. Rząd Japonii nazwał to “pilną kwestią” i zauważył, że w ostatnich latach broń hipersoniczna w regionie znacznie się rozprzestrzeniła.

Northrop Grumman stworzy pociski przechwytujące nowej generacji /Fot. Northrop Grumman

Stany Zjednoczone i Japonia współpracowały już wcześniej, w ramach podobnego porozumienia, związaną z rakietą SM-3 Block IIA wyprodukowaną przez firmę Raytheon Technologies. Chociaż nowa umowa o współpracy zapewni zdolność operacyjną GPI dopiero w następnej dekadzie, Amerykanie chcieliby to przyspieszyć i mieć gotowe pociski do końca 2029 r. Nie wiadomo, czy jest to cel osiągalny, ale nowo podpisana umowa może sprzyjać jej realizacji.

Japonia przeznaczyła 490 mln dol. na wstępny rozwój i testy pojazdu przechwytującego. Koszt obejmuje wykonanie komponentów dla dwóch firm – Raytheon Technologies i Northrop Grumman – które opracowują broń w ramach konkursu prowadzonego przez amerykańską Agencję Obrony Przeciwrakietowej. Do projektu zostanie wybrana jedna osoba. Z kolei Ministerstwo Obrony Stanów Zjednoczonych oszacowało, że koszt opracowania hipersoniczne rakiety przechwytującej przekroczy 3 mld dol., z czego 1/3 pokryje Japonia.