„Indyjskie lato” nowy serial na CBS Europa

MATERIAŁ PARTNERA

W sierpniu CBS Europa wyemituje serial „Indyjskie lato”. Jest to wielowątkowa opowieść o Indiach w czasach brytyjskiej dominacji, początku końca Imperium i trudnej drodze Indii do niepodległości.

BRITISH RAJ – INDIE W CZASACH PANOWANIA WIELKIEJ BRYTANII

Pierwsza brytyjska kompania wschodnioindyjska dotarła do Półwyspu Indyjskiego na początku XVII wieku i stopniowo stała się największą potęgą na tych terenach. Kolejni wyznaczeni przez władze w Londynie gubernatorzy sukcesywnie rozszerzali swoje uprawnienia, aż w końcu w 1876 roku królowa Wiktoria została koronowana na Cesarzową Indii. Tym sposobem Brytyjczycy przejęli kontrolę nad 150 milionami ludzi!

PERŁA W BRYTYJSKIEJ KORONIE

Po utracie kolonii w Ameryce, Indie stały się dla Brytyjczyków prawdziwą chlubą, najważniejszym i największym zamorskim terytorium nazwanym przez George’a Curzona (wicekróla Indii w latach 1899-1905) „perłą w koronie brytyjskiej”. Stanowiły ważne źródło surowców (m.in. bawełny, korzeni, siarki) i jednocześnie rynek zbytu dla angielskich towarów. Kolonizacja Indii wiązała się także z reformami gospodarczymi, modernizacją administracji, rozwojem szkolnictwa, transportu i opieki medycznej. W szkołach rozpoczęto nauczanie angielskiego, który stał się językiem urzędowym.

ROZBUDZONE NADZIEJE NA NIEPODLEGŁOŚĆ

Jednocześnie odejście od tradycji i wierzeń, eksploatacja ziemi i rasizm Brytyjczyków powodowały coraz większe niezadowolenie rdzennych mieszkańców półwyspu. W połowie XIX wieku wybuchło powstanie, które zostało krwawo stłumione przez wojska Korony. W 1885 roku działanie rozpoczął Indyjski Kongres Narodowy sprzeciwiający się brytyjskim rządom i dążący do uzyskania jak największego wpływu na politykę przez Hindusów.  W 1919 roku przywódcą Kongresu został Mahatma Gandhi – ikona hinduskiej walki o niepodległość. W 1930 roku Gandhi przewodził tzw. Marszowi Solnemu, który miał doprowadzić do zakończenia rządowego monopolu na warzenie i handel solą.

Dwa lata po tych wydarzeniach, latem 1932 roku, rozpoczyna się akcja serialu „Indyjskie lato”. Mieszkający w Indiach Brytyjczycy wybierają się do swoich rezydencji na północy — do miasta Simla u podnóża Himalajów — by przetrwać letnie upały. Tymczasem w Simli dochodzi do aktów buntu przeciw brytyjskiej dominacji.

Serial doskonale wpisuje się w klimat Indii z lat 30., z jednej strony uwodzących egzotyką i barwnością, z drugiej przepełnionych niepokojem i rosnącym niezadowoleniem z brytyjskich rządów. Twórcy odzwierciedlają szerokie tło społeczne i polityczne tamtych czasów, ukazując wydarzenia zarówno z punktu widzenia brytyjskich elit, jak i miejscowej ludności. „Indyjskie lato” będzie można oglądać na kanale CBS Europa od 31 lipca w każdą niedzielę od 21:00 (po dwa odcinki).