Odważna decyzja giganta farmaceutycznego. Insulina w końcu będzie tańsza

Insulina dostępna dla diabetyków musi być tańsza. Amerykański gigant farmaceutyczny Eli Lilly ogłosił, że obniży koszt leku o 70 proc. Prezydent Joe Biden ma nadzieję, że inne firmy zdecydują się na podobny krok. To jedyny sposób, by rozwiązać kryzys związany z gwałtownym wzrostem cen leków.
Insulina

Nowy sposób wytwarzania insuliny biopodobnej /Fot. Unsplash

W ostatnich latach ceny insuliny w Stanach Zjednoczonych znacznie wzrosły, co uderzyło bezpośrednio w miliony osób cierpiących na cukrzycę. Jest to też przedmiotem przeciągającej się debaty publicznej, bo przekłada się na zgony osób, których można by uniknąć. Jedna fiolka insuliny bez ubezpieczenia zdrowotnego w USA to wydatek rzędu 300 dol., podczas gdy wyprodukowanie jej kosztuje mniej niż 10 dol. Przebitka jest kolosalna.

Czytaj też: Nie wszystkie dzieci z cukrzycą typu 2 są otyłe. Czegoś w rozwoju tej choroby nie rozumiemy

Firma farmaceutyczna Eli Lilly powiedziała dość. Ogłoszono szereg kroków mających na celu ograniczenie cen leku nawet o 70 proc. Osoby posiadające aktywne ubezpieczenie zdrowotne będą mogły dostać insulinę za niecałe 35 dol. miesięcznie. Ale to nie wszystko.

David A. Ricks, prezes i dyrektor generalny firmy Eli Lilly, mówi:

Chociaż obecny system opieki zdrowotnej zapewnia dostęp do insuliny większości osób z cukrzycą, nadal nie zapewnia przystępnej cenowo insuliny dla wszystkich i to musi się zmienić. Agresywne obniżki cen, które dziś ogłaszamy, powinny mieć realne znaczenie dla Amerykanów chorych na cukrzycę. Ponieważ wprowadzenie tych obniżek cen zajmie trochę czasu, zanim system ubezpieczeń i apteki zostaną wprowadzone, podejmujemy dodatkowy krok w celu natychmiastowego ograniczenia kosztów dla pacjentów stosujących insulinę Lilly i nieobjętych ostatnim limitem Medicare Part D.

Insulina w USA w końcu będzie tańsza

Wszystkie środki ogłoszone przez Eli Lilly zostaną aktywowane w ciągu bieżącego roku. Centralnym punktem jest aż 70-procentowy spadek cen Humalogu, najczęściej przepisywanej insuliny giganta z Indianapolis. To może być prawdziwy przełom w leczeniu cukrzycy wśród Amerykanów, których liczba chorych w ciągu ostatnich dwóch dekad podwoiła się, przekraczając 37 mln osób. Cena insuliny w USA gwałtownie wzrosła i wynosi obecnie nawet 8 razy więcej niż w 32 porównywalnych krajach o wysokim dochodzie.

Nie jest to wina “pazerności” koncernów farmaceutycznych, a niedoskonałego systemu opieki zdrowotnej w USA. Większość zysków z wysokich cen insuliny nie trafia do producentów, a do ubezpieczycieli zdrowotnych w formie rabatów. To oznacza, że decyzja o obniżeniu ceny insuliny podjęta przez Eli Lilly najmocniej dotknie ubezpieczycieli.

Insulina Eli Lilly /Fot. Eli Lilly

David A. Ricks dodaje:

Dążymy do zmian w przecenie starszych insulin, ale wiemy, że 7 na 10 Amerykanów nie używa insuliny Lilly. Wzywamy decydentów, pracodawców i inne osoby, aby przyłączyły się do nas, aby insulina była bardziej przystępna cenowo. Przez ostatnie stulecie firma Lilly koncentrowała się na opracowywaniu nowych i udoskonalonych insulin oraz innych leków, które przeciwdziałają wpływowi cukrzycy i poprawiają wyniki pacjentów. Nasza praca nad odkrywaniem nowych i lepszych metod leczenia jest daleka od zakończenia. Nie zatrzymamy się, dopóki wszyscy ludzie z cukrzycą nie będą w stanie kontrolować swojej choroby i nie otrzymają potrzebnej insuliny.

Obecnie koszt zestawu Humalogu składającego się z pięciu dawek insuliny wynosi 530,40 dol., chociaż cena ta może różnić się w zależności od planu ubezpieczeniowego. Średnie miesięczne zużycie różni się w zależności od chorego. Warto pamiętać, że na ceny leków w USA wpływ mają nie tylko koszty ich produkcji i dystrybucji, ale także inne podmioty (w tym wspomniani ubezpieczyciele).

Czytaj też: Grozi ci cukrzyca? Naukowcy zalecają rezygnację z konkretnych pokarmów

Oczekuje się, że Sanofi i Novo Nordisk, czyli firmy, które wraz z Eli Lilly dominują na rynku insuliny, podejmą podobne działania. Na razie jednak nie wiadomo, czy tak się stanie.

W Polsce insulina jest refundowana, a koszt miesięcznej terapii wynosi ok. 400-600 zł. Po więcej informacji zapraszamy na stronę Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.