Poduszka na chrapanie, czyli jak technologia poprawia jakość snu

Chrapanie to problem bardzo powszechny, który w wielu przypadkach jest znany wszystkim, poza samym chrapiącym. Jeśli jednak już pozna on diagnozę, to pomocna może okazać się zaawansowana technologicznie poduszka.
Poduszka na chrapanie, czyli jak technologia poprawia jakość snu

Chodzi o tzw. Motion Pillow, której twórcy przekonują, iż zintegrowana z zaawansowaną technologią poduszka jest jest w stanie wykryć chrapanie, by później ułożyć śpiącą osobę w idealnej pozycji. Brzmi futurystycznie? Zdecydowanie, tym bardziej, gdy wyobrazimy sobie sytuację, w której nasza głowa jest przesuwana tak, aby umożliwić idealny przepływ powietrza. 

Czytaj też: Sztuczna inteligencja dosłownie “przywraca” do życia zmarłych. Ale jest pewien haczyk

Podstawę funkcjonowania tego gadżetu stanowi uczenie maszynowe, które służy do wykrywania dźwięku chrapania. Wraz z upływem czasu urządzenie staje się coraz lepsze w identyfikowaniu zbieranych odgłosów, co jest charakterystyczną cechą tego obszaru sztucznej inteligencji. Kiedy już uda się rozpoznać chrapanie, poduszka zaczyna nadmuchiwać się tak, aby głowa śpiącej osoby znalazła się w idealnym położeniu.

Jeśli takie działanie pomoże (czyli chrapanie ustąpi), to poduszka spuszcza część powietrza. W czasie testów klinicznych rzekomo aż 93,7 procent uczestników odnotowało poprawę jakości snu poprzez zmniejszenie częstotliwości chrapania. Czas chrapania oszacowany na podstawie badań skrócił się o 44,4%. Oznaczało to spadek z 32,2% do 17,9%. Warto podkreślić, że możliwe jest sprawdzenie naszej nocnej aktywności, aby przekonać się, jak zmieniały się wzorce naszego snu.

Poduszka sprawiła, że czas chrapania oszacowany na podstawie badań skrócił się o 44,4%

Projekt został nagrodzony w ramach 2023 Consumer Technology Association Innovation Award. Podobnie zresztą jak w 2020 i 2022 roku, co pokazuje, że coś faktycznie może być na rzeczy. Za równowartość około 1700 złotych możemy więc posiąść stosunkowo skuteczny sposób na walkę z bezsennymi nocami: naszymi i domowników. Tylko czy pewnego dnia w mediach nie pojawia się wiadomość o pierwszej ofierze tej inteligentnej poduszki, która eksplodowała bądź w jakiś sposób doprowadziła do uduszenia użytkownika? Oby nie!

Czytaj też: To tutaj skrywa się pamięć. Hipokamp w końcu odkrywa swoje tajemnice

Szacuje się, iż nawet 45% dorosłych osób od czasu do czasu ma problemy z chrapaniem. Z kolei 1/4 doświadcza ich bardzo regularnie. Jak twierdzą naukowcy związani z Uniwersytetem Johnsa Hopkinsa, szczególnie narażone na chrapanie są osoby z nadwagą, mężczyźni w średnim wieku bądź starsi, a także kobiety po menopauzie. Tendencja jest niestety mało optymistyczna: im jesteśmy starsi, tym częściej i głośniej będziemy chrapać.