Sztuczna inteligencja dosłownie “przywraca” do życia zmarłych. Ale jest pewien haczyk

Sztuczna inteligencja pozwoli rozmawiać ze zmarłymi. Czy to materializacja przerażającej wizji rodem z “Black Mirror”, czy też może realna pomoc dla osób, które straciły najbliższych? Zdania są podzielone.
Usługa Re;memory pozwala “rozmawiać” ze zmarłymi /Fot. Re;memory

Usługa Re;memory pozwala “rozmawiać” ze zmarłymi /Fot. Re;memory

W jednym z odcinków drugiego sezonu serialu “Black Mirror”, zatytułowanym “Be Right Back” (polski tytuł “Zaraz wracam” równie trafny), śledzimy historię kobiety, która trafia na usługę umożliwiającą kontakt ze zmarłymi i ponownie łączy się z ukochanym. Jest to możliwe dzięki zaawansowanej sztucznej inteligencji, która tworzy wirtualnego awatara zmarłego, na podstawie jego aktywności w mediach społecznościowych za życia, publikowanych zdjęć i wyborów zawodowych. Historia przerażająca, choć wyjątkowo trafna w wizualizacji głębi straty ukochanej osoby i trudnościach radzenia sobie z nią.

Czytaj też: Terapia z użyciem awatarów pomaga chorym na schizofrenię uporać się z “głosami”

Odcinek “Black Mirror” już swoje lata, bo został wyemitowany w lutym 2013 r., co oznacza, że pomysł na scenariusz powstał jeszcze wcześniej. 10 lat później, koreańska firma Deep Brain AI zaczęła oferować swoim klientom analogiczną usługę. Re;memory, bo tak się nazywa, pozwala dosłownie rozmawiać ze zmarłymi. Czy to kolejny przykład historii, w której serial przepowiedział przyszłość? I tak, i nie.

Black Mirror A.D. 2023

Usługa Re;memory tworzy oparty na sztucznej inteligencji awatar, który zachowuje się jak “żywa” osoba, a odbiorca ma wrażenie jakby prowadził z nią wideorozmowę. Powstanie takiej technologii nie byłoby możliwe, gdyby nie znaczące postępy w uczeniu maszynowym i integracji dużych partii danych.

Koncepcja wykorzystania sztucznej inteligencji do prowadzenia rozmów nie jest niczym nowym, bo przecież istnieją liczne chatboty, które stosują ten sam mechanizm. Rozwiązanie to próbowano wykorzystać do imitacji rozmów ze zmarłymi dla osób, które mają szczególne problemy z akceptacją straty bliskich. Taka forma terapii ma uzasadnienie psychologiczne i przez wielu ekspertów jest szeroko akceptowana.

Teraz koreańska firma Deep Brain AI zebrała wszystkie dotychczasowe osiągi z dziedziny sztucznej inteligencji i uruchomiła je w jednej platformie, jako płatną usługę dla tych, którzy chcieliby ponownie połączyć się z bliskimi, choćby wirtualnie. W wielu przypadkach takie choćby krótkie rozmowy faktycznie łagodzą poczucie straty, co ma potwierdzenie terapeutyczne.

Czytaj też: Wspomnienia można wymazać. Pojawiła się nowa technika

Jak właściwie działa Re;memory? Kluczowa jest tu baza cyfrowych wspomnień, takich jak zdjęcia i filmy, przedstawiające osobę, która odeszła. Deep Brain AI wykorzystuje skarbnicę informacji i po przeprowadzeniu 7-godzinnych wywiadów i skomplikowanego przetwarzania danych, w ramach usługi Re;memory klient dostaje dostęp do 30-minutowego wirtualnego spotkania z bliskim, z którym może przeprowadzić niedokończone rozmowy. Oczywiście, jest to tylko symulacja, która dla przeciwników może być tylko nędzną imitacją prawdziwego człowieka, ale takie rozwiązanie ma duże znaczenie terapeutyczne dla osób, które szczególnie ciężko przechodzą stratę bliskich.

Usługi Re;memory jest oferowana za pośrednictwem tzw. salonu pamięci, gdzie duży 400-calowy ekran i wysokiej jakości system dźwiękowy sprawiają, że doświadczenie jest bardziej realistyczne. Jest to prywatna przestrzeń, w której można ponownie doświadczyć wspomnienia bliskiej osoby.