Inteligentne lustro

Przekazuje informacje o odbijających się w nim ubraniach. “Magic Mirror” wykorzystuje w tym celu fale radiowe.

Zaczyna się jak zwykle: klientka staje przed lustrem w ubraniu z etykietą zawierającą informacje o nim. Tyle tylko, źe poza ceną, rozmiarem itp., na etykiecie znajduje się też czip emitujący fale radiowe. Magic Mirror – wynalazek międzynarodowej korporacji Paxar wykorzystuje system zdalnego zbierania i odzyskiwania danych drogą radiową, czyli RFID. Po zbliżeniu do lustra etykiety mierzonego ubrania czytnik rejestruje jego numer identyfikacyjny i przesyła odpowiedni sygnał do bazy danych sklepu. Tu zaś znajdują się wszelkie szczegóły o dostępnych produktach. Na lustrze wyświetla się nie tylko nazwa, rozmiar i cena produktu. System zaproponuje także pasujące do wybranego przez nas ubrania dodatki. Jeśli jednak wybraliśmy nieodpowiedni rozmiar wystarczy nacisnąć ekran dotykowy, który poinformuje obsługę jaki rozmiar danego ubrania potrzebujemy. Takie inteligentne lustra zainstalowano już w przymierzalniach niektórych sklepów odzieżowych, m.in. w Londynie.

Plastikowa osłona Etykieta z ceną Czip emitujący fale radiowe Plastikowa osłona Warstwa samoprzylepna Etykieta z czipem Sygnał radiowy Pole magnetyczne Ekran do wyświetlania danych Czytnik fal radiowych Komputer Antena nadawczo-odbiorcza Monitor dotykowy – za jego pomocą można wezwać sprzedawcę, jeśli np. potrzebny jest inny rozmiar ubrania.

Choć idea inteligentnego lustra jest dość nowa, system RFID jest powszechnie stosowany w sklepach, które zabezpieczają swoje towary przed kradzieżą (np. poprzez kwadratowe naklejki z “labiryntem” cienkiego drutu umieszczonego między warstwami papieru).