Inteligentny dom, a nawet… kościół

Drzwi otwierane fotokomórką czy monitoring w biurowcach to standard, który nie budzi naszego zdziwienia. Ale sterowanie oświetleniem w kościele za pomocą smartfona? Miejsc, w których korzysta się z tego typu technologii jest coraz więcej.

Inteligentny budynek to obiekt, w którym działanie wszystkich urządzeń jest zautomatyzowane. Dzięki temu można kompleksowo sterować oświetleniem, ogrzewaniem czy sprzętami RTV i AGD – nawet za pomocą smartfona czy tabletu. Jednak inteligencja budynkowa daje też dostęp do dużo bardziej zaawansowanych funkcji.

– W inteligentnym domu wszystkie urządzenia i instalacje współpracują ze sobą przy minimalnej ingerencji człowieka. Wykonywanie przez nie określonych działań jest reakcją na komendę lub informacje przekazywane przez rozmieszczone w pomieszczeniach czujniki – wyjaśnia Maciej Fiedler z firmy Fibaro produkującej bezprzewodowe systemy inteligencji budynkowej.

Działanie różnych urządzeń można też ze sobą zsynchronizować – dzięki temu będą one równolegle realizowały swoje zadania i współpracowały ze sobą zgodnie z zaplanowanym scenariuszem. Dzięki temu na przykład podczas wyjazdu dom może symulować obecność właścicieli, włączając i wyłączając światła i muzykę czy zasłaniając i odsłaniając rolety.

Inteligentne systemy najczęściej są instalowane w prywatnych domach, mieszkaniach i biurowcach. Jednak zalety tego rozwiązania doceniają także osoby zarządzające budynkami zupełnie innego typu. Systemy są wykorzystywane także w kościołach – m.in. do tworzenia scen świetlnych na różnego rodzaju uroczystości i święta, ale także do sterowania pracą dzwonów, oświetleniem zegarów na wieżach kościelnych czy ogrzewaniem.

Inteligentne rozwiązania zwiększają bezpieczeństwo osób przebywających w budynku, dlatego ich funkcjonalności służą także dbaniu o najmłodszych.

– W przedszkolach inteligencja budynkowa może być wykorzystywana przede wszystkim w sytuacjach awaryjnych. Jeśli czujniki dymu wykryją pożar, inteligentny system włączy alarm, odetnie dopływ gazu, uruchomi hydranty sufitowe i oświetlenie awaryjne, które wskaże drogę do najbliższego wyjścia ewakuacyjnego – wyjaśnia Maciej Fiedler.

Z tego rozwiązania mogą także korzystać salony kosmetyczne i ośrodki SPA, na przykład tworząc specjalne sceny, dzięki którym natężenie oświetlenia, muzyka i temperatura powietrza są automatycznie dopasowywane do rodzaju zabiegu, a system w odpowiednim momencie uruchamia poszczególne urządzenia. Inteligentna technologia sygnalizuje także zagrożenie pożarem, o który nietrudno w miejscu, gdzie znajduje się dużo zapalonych świec i kadzidełek.

Inteligentne systemy pozwalają nie tylko na zautomatyzowanie pracy różnych urządzeń. Sygnalizują awarie, a także pozwalają kontrolować wysokość opłat za ogrzewanie czy prąd i eliminują sytuacje, które mogą prowadzić do strat energii.