Inteligentny dom – nowoczesne rozwiązania smart home, które ułatwiają życie

Czy można ułatwić sobie życie, zwiększyć bezpieczeństwo domowników, a jednocześnie obniżyć rachunki za prąd? Tak! Wystarczy zacząć korzystać z rozwiązań smart home. Czym jest inteligentny dom? Jak tego typu rozwiązania działają w praktyce?
Inteligentny dom – nowoczesne rozwiązania smart home, które ułatwiają życie

Czym jest inteligentny dom?

Nowoczesny dom, do tej pory kojarzył się głównie z modnym designem i wysokiej klasy sprzętami elektronicznymi. Dziś, telewizor z płaskim ekranem, czy bezprzewodowa łączność między sprzętami, są uznawane za standard, a nie wyznacznik nowoczesności. Obecnie, nowoczesny dom to inteligentny dom, ale co to właściwie znaczy?

Inteligentny dom (smart home) to miejsce, w którym wszystkie systemy i mechanizmy świetnie ze sobą współgrają. To sprawia, że są w stanie wyręczać człowieka w wielu zadaniach, przewidując przy tym jego potrzeby. Inteligentne domy są oparte na zaawansowanej technologii. Wspomniana technologia zbiera jak najwięcej danych, które następnie analizuje, wykorzystując do tego algorytmy. Przykładowo: smart home jest w stanie rozpoznać, kiedy w pomieszczeniu jest na tyle zimno, że należy włączyć ogrzewanie.

Jak działa smart home?

Ideą smart home jest to, by cały dom był w stanie funkcjonować bez ingerencji domowników, jednak dopuszczając możliwość przejęcia kontroli, gdy zajdzie taka potrzeba. To wszystko jest możliwe dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu i systemowi czujników i wyzwalaczy. Za pomocą smart home można zautomatyzować m.in.:

  • oświetlenie,
  • temperaturę pomieszczeń,
  • alarmy,
  • system nawadniania w ogrodzie.

Całym domem można sterować za pomocą aplikacji w smartfonie i tworzyć spersonalizowane profile, np. tryb nocny czy profil na czas nieobecności domowników w domu. Inteligentny dom wykonuje codzienne zadania, wyręczając domowników: pilnuje, by światło było zgaszone, a temperatura w pokojach odpowiednia, powiadamia domowników, gdy okno jest niedomknięte, podgrzewa wodę na kąpiel, otwiera zdalnie bramę itp.

Inteligentny dom – jak do niego wejść?

Smart home to inteligentne rozwiązania, z których można korzystać już na etapie wejścia do domu. Nowoczesnych drzwi nie otwiera się za pomocą klucza, a za pośrednictwem czytnika linii papilarnych lub smartfona. Takie możliwości daje system eKey dLine, z którym można:

  • otwierać drzwi dotykając czytnik,

Wystarczy przyłożyć palec do czytnika, a drzwi się otwierają.

  • otwierać drzwi smartfonem,

Do tego potrzebna jest specjalna aplikacja na smartfonie, która pozwala otwierać drzwi z każdego miejsca na świecie.

  • nadawać innym czasowy dostęp do otwierania drzwi.

Właściciel domu może nadawać innym osobom czasowy dostęp do otwierania drzwi. Żeby uzyskać taki dostęp, trzeba mieć zainstalowaną specjalną aplikację.

Projektując smart home, warto również zwrócić uwagę na jakość drzwi wejściowych. Drzwi PORTA THERMO: https://www.porta.com.pl/drzwi-zewnetrzne-do-domu, są nowoczesne, a przy tym energooszczędne. To sprawia, że idealnie wpisują się w konwencję inteligentnego domu. W drzwiach PORTA THERMO została zastosowana technologia SolidTherm, która jest gwarantem trwałej konstrukcji i termoizolacji na najwyższym poziomie. Drzwi są dostępne w czterech pakietach energooszczędnych, dlatego łatwo można dostosować model do swoich potrzeb. Co więcej, decydując się na zakup drzwi PORTA THERMO można skorzystać z dofinansowania z programu Czyste Powietrze i jeszcze bardziej zoptymalizować koszty remontu czy budowy domu.

Lokowanie produktu: Porta