Nominacje blogów odbywają się za pomocą głosowania SMS pod numerem 7144. Każdy ze zgłoszonych do konkursu blogów, a jest ich około 6 tysięcy, otrzymał unikalny numer, który będzie wyświetlany na stronach serwisu konkursowego www.blogroku.pl obok adresu bloga. Dochód, z pominięciem kosztów operatorów, zostanie przekazany na cele charytatywne.

W efekcie głosowania, które potrwa do 21 stycznia, do kolejnego etapu konkursu przejdą blogi, które otrzymają największą liczbę głosów. W wyniku głosowania Internautów oraz Kapituły Konkursu zostanie wyłonionych 15 zwycięskich blogów: 10 najlepszych blogów 2009 roku w 10 kategoriach tematycznych, Blog Blogerów, Blog Teen Blogerów, 2 Wyróżnienia Główne oraz Blog Roku 2009.

Wynik głosowania Internautów będzie znany bezpośrednio po zakończeniu głosowania 9 lutego i zostanie ogłoszony w serwisie www.blogroku.pl. Efekt obrad Kapituły – przyznanie tytułów, wyróżnień i nagród - zostanie ogłoszony 11 lutego, podczas uroczystej Gali, która odbędzie się w Warszawie.

Oto niektóre ze zgłoszonych w konkursie blogów:

w kategorii  „Ja i moje życie”>blog>, żony Kazimierza Marcinkiewicza www.isabel28.blog.onet.pl

w kategorii „Polityka” blog Aleksandera Gudzowatego www.gudzowaty.blog.onet.pl/

w kategorii „Foto, video, komiks” blog Bartka Pogody www.bartpogoda.net/

w kategorii „Moje zainteresowania i pasje”>blog Katarzyny Kulpy www.stanikomania.blox.pl/html
jeden z najpopularniejszych blogów polskiej blogosfery

Wyboru najlepszych blogów, w dziesięciu kategoriach tematycznych, dokonają Internauci oraz specjalnie powołana Kapituła Konkursu, w której znalazły się osobowości ze świata kultury i mediów: Odeta Moro-Figurska, Grzegorz Marczak, Tomasz Sekielski, Marek Kalmus, Krystian Lupa, Lidia Popiel, Sylwia Chutnik, Robert Makłowicz, Joanna Kołaczkowska i Kaja Kudełko.

Szczegóły dotyczące konkursu dostępne w serwisie: www.blogroku.pl