Internet rzeczy na ratunek pszczołom

Naukowcy z Australii chcą podłączyć pszczołom mikroczujniki i w ten sposób jeszcze skuteczniej monitorować zachowania owadów i środowisko ich życia.

Wymieranie pszczół miodnych, które zapylają około 70% upraw, grozi prawdziwym kryzysem rolnictwa. Populacja pszczół na świecie spada, a istniejące kolonie są zagrożone wyginięciem. Badacze stwierdzili, że spadająca liczba pszczół to efekt zagrożeń, takich jak zespół masowego ginięcia pszczół, roztocza, pestycydy i zmiany klimatyczne. 

Badania nad zdrowiem pszczół są prowadzone od lat. Teraz włącza się w nie firma Intel, która wesprze australijską agencję rządową CSIRO specjalizującą się w badaniach naukowych. Badacze z Australii chcą wykorzystać specjalny system pozwalający na monitorowanie zachowań owadów oraz analizę środowiska, w którym żyją.  Sercem systemu jest miniaturowa platforma Intel Edison i czujniki, które są tak małe, że bez problemu mieszczą się na grzbiecie pszczoły.

Czytaj więcej: GDZIE ZNIKAJĄ PSZCZOŁY?

Miniaturowy komputer zostanie umieszczony wewnątrz ula. Mikroczujniki natomiast znajdą się na grzbietach pszczół zamieszkujących dany ul. Komunikacja między platformą Intel Edison a czujnikami będzie odbywać się w oparciu o RFID – technologię wykorzystującą do przesyłu danych fale radiowe. Dane z mikrokontrolerów umieszczonych na owadach będą przechwytywane w momencie zbliżania się pszczół do platformy Intel Edison. Platforma też ponadto zbierać i analizować dane z otoczenia, w tym wilgotność i temperaturę powietrza oraz promieniowanie słoneczne. 

Informacje gromadzone dzięki platformie Intel Edison umieszczonej w ulu wysyłane będą do serwisu CSIRO Data Access Portal. Na ich podstawie badacze budują modele 3D wizualizujące ruch pszczół w ich środowisku oraz pozwalają śledzić reakcje owadów na stresory, w tym pestycydy i zanieczyszczenia wody.

Metodologia ta została już wdrożona przez CSIRO w Hobart w Tasmanii, gdzie mikrokontrolery umieszczono na grzbietach 10 000 pszczół. Obecnie australijska organizacji poszukuje kolejnych ośrodków, z którymi będzie mogła nawiązać współpracę.

– Na całym świecie giną kolonie pszczół i wciąż nie potrafimy jednoznacznie określić przyczyny – mówi profesor Paulo de Souza z CSIRO. – Ze względu na globalny charakter tego problemu dostrzegliśmy potrzebę opracowania metodyki, która będzie prosta do wdrożenia dla każdego naukowca. W ten sposób możemy porównywać dane z całego świata i wspólnie badać zdrowie pszczół. Ten zjednoczony wysiłek jest fantastycznym przykładem funkcjonalności Internetu rzeczy – dodaje Paulo de Souza.