iPadOS 18 zaprezentowany. Po 14 latach Apple w końcu wprowadził Kalkulator na iPady

Oprócz iOS 18 Apple zaprezentował też nową wersję systemu operacyjnego dla iPadów. iPadOS 18 przyniesie nowe funkcje personalizacji, sztuczną inteligencję i aplikacje Kalkulator, której nieobecność na tabletach producenta od przeszło dekady była obiektem żartów.
iPadOS 18 zaprezentowany. Po 14 latach Apple w końcu wprowadził Kalkulator na iPady

Jakie nowości dostaną iPady wraz z aktualizacją do iPadOS 18?

Od 14 lat właściciele tabletów Apple’a nie mogli się doprosić o natywną aplikację Kalkulator. To aż dziwne, że gigant z Cupertino, lubiący oferować swoim użytkownikom autorskie odpowiedniki wszystkiego, nie miał tak podstawowej apki w swoim portfolio. Po tak długim czasie, kiedy już wszyscy chyba zwątpili, że Kalkulator kiedykolwiek na iPady zawita, firma postanowiła wprowadzić go w iPadOS 18. Nie jest to jednak taki zwykły kalkulator, bo z wykorzystaniem Apple Pencil możemy tworzyć w nim notatki matematyczne, nawet takie ze skomplikowanymi równaniami, a aplikacja rozwiąże je w czasie rzeczywistym. Nowość obsługuje też zmienne i analizuje wyniki po zmianie danych wejściowych. Math Notes są obsługiwane też w aplikacji Notatki.

Czytaj też: iOS 18 oficjalnie. Apple przygotował sporo nowości, w tym tych długo wyczekiwanych

A skoro już przy tym jesteśmy, to właśnie w tej apce Apple wprowadzi SmartScript, czyli bardzo przydatną funkcję, która udoskonali charakter pisma odręcznego. Wykorzystywane jest w tym celu uczenie maszynowe, dzięki czemu nasze notatki nadal będą wyglądać tak, jakbyśmy napisali je sami, ale nasze pismo będzie bardziej czytelne. W aplikacji Notatki pojawią się też usprawnienia w zakresie tekstu cyfrowego. Użytkownicy mogą teraz porządkować treść notatek poprzez zwijanie sekcji pod nagłówkami i podtytułami, co zwiększa komfort pracy. 

iPadOS 18 przynosi również nowy pływający pasek kart, wyświetlany na górze aplikacji jako skrót i który można łatwo zmienić w pasek boczny. Przełoży się to na łatwiejszą nawigację i możliwość wyszukiwania dokumentów. Użytkownicy iPada mogą korzystać z przeprojektowanego paska nawigacji do zmiany kolejności kart lub dodawania innych z poziomu paska bocznego.

Tak samo, jak na iPhone’ach i na iPadach pojawia się przeprojektowana aplikacja Zdjęcia. Biblioteki są automatycznie porządkowane, widok jest uproszczony, a nowe kolekcje pozwalają przeglądać posegregowane multimedia bez konieczności wcześniejszego ich układania. Do tego kolekcje można przypiąć, żeby ulubione fotografie były wygodnie dostępne.

Użytkownicy iPadów dostaną też nowe opcje personalizacji urządzenia – ikony aplikacji i widżety można teraz umieszczać w dowolnym miejscu na ekranie, zmieniać ich kolory, przyciemniać czy powiększać. Przeprojektowano też centrum sterowania, by zapewniało wygodniejszy dostęp do wielu czynności wykonywanych na co dzień. 

Aktualizacja ulepszy też Safari o nowe sposoby wyszukiwania treści. Pomogą w tym funkcja Highlights i odmieniony tryb Reader. Użytkownicy mogą na przykład przejrzeć podsumowanie długiego artykułu, szybko sprawdzić lokalizację restauracji, hotelu czy zabytku, a w trakcie czytania informacji o danym artyście posłuchać jego utworu. Do tego przeprojektowany tryb Reader zapewnia jeszcze więcej możliwości cieszenia się uproszczonym wyglądem artykułu i jego streszczeniem. Z dodatkowych nowości warto jeszcze wspomnieć o ciekawych efektach w iMessage, aplikacji Passwords, usprawnieniu działania SharePlay czy nowych narzędziach w Przypomnieniach.

Jeśli chodzi o sztuczną inteligencję, to iPadOS 18, podobnie jak iOS 18, przyniesie takie funkcje, jak ustalanie priorytetów powiadomień, możliwość podsumowywania informacji, tworzenie obrazów i zaktualizowanego asystenta Siri. Będą one dostępne dla ipadów z chipem M1 lub nowszym.