Nowość z tegorocznych iPhone’ów 15 Pro zawita na pokład całej nadchodzącej serii

Podczas wrześniowej premiery Apple pokazał nam iPhone’y 15, prezentując masę nowości, skupionych przede wszystkim w modelach Pro. Większość uwagi zgarnęły takie ulepszenia, jak procesor A17, USB-C oraz tytanowa obudowa. Jednak oprócz tego pojawiła się jeszcze jedna i to dość istotna zmiana – przycisk akcji.
iPhone 15

iPhone 15

Spodobał się wam przycisk czynności w iPhone’ach 15 Pro? W przyszłym roku dostaną go wszystkie iPhone’y

Na etapie plotek dotyczących tegorocznych iPhone’ów sporo mówiło się o porzuceniu fizycznych przycisków na rzecz przycisków półprzewodnikowych. Ostatecznie Apple zrezygnował z tego pomysłu, a przynajmniej w tym momencie. Postanowił natomiast porzucić pewien kultowy element – przełącznik trybu cichego. O tym również ostrzegały nas przecieki i finalnie ta informacja okazała się prawdą. Gigant wywalił z pokładu iPhone’ów 15 Pro i Pro Max przełącznik trybu cichego, ale na szczęście Apple dał coś w zamian.

Czytaj też: iOS 17.2 już wkrótce. Oto, jakie nowości dostaniesz

Chodzi o zupełnie nowy przycisk czynności, który można zaprogramować pod swoje preferencje, a potem używając go, by szybko dostać się do aparatu, latarki, trybu skupienia i wielu innych opcji, w zależności co przypiszemy do przycisku. Czynność przypisaną do nowego przycisku wywołuje się gestem naciśnięcia i przytrzymania z precyzyjnie dostrojonym, dotykowym sygnałem zwrotnym oraz sygnalizacją wizualną na Dynamic Island.

W ostatnich dwóch generacjach mogliśmy zaobserwować pewną prawidłowość. Apple najpierw wprowadzał pewne istotne nowości w modelach Pro, by w kolejnym roku zaoferować je na pokładzie także modelu podstawowego oraz Plus. Tak było m.in. z Dynamic Island i spodziewamy się, że również z innymi wprowadzonymi już zmianami. Jedynie USB-C nas zaskoczyło, bo jednocześnie znalazło się na pokładzie całej tegorocznej serii. Poza tym pewne nowości zostały zarezerwowane tylko dla tych droższych smartfonów, ale nie ma się co martwić – w przyszłym roku znajdą się one na pokładzie całej serii.

Czytaj też: Kolejny iPhone SE przestanie być tak przestarzały. Poznaliśmy jego wygląd

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami, Apple umieści przycisk czynności we wszystkich czterech iPhone’ach 16.  Co ciekawe, w tej plotce znów powraca temat przycisków pojemnościowych, bo zamiast obecnej konstrukcji mechanicznej, w przyszłym roku ten element ma zostać znacznie ulepszony. Pojemnościowy przycisk akcji to jedno, ale obok niego znajdzie się też pojemnościowy przycisk robienia zdjęć, umieszczony po prawej stronie pod przyciskiem zasilania. Jak podaje MacRumors, Apple eksperymentuje z różnymi rozmiarami przycisków akcji w kolejnych iPhone’ach, by zapewnić większą wygodę.