Iran prezentuje swój pierwszy hipersoniczny pocisk balistyczny. Nie wszystkim się to podoba

Iran zaprezentował pierwszy wyprodukowany w kraju hipersoniczny pocisk balistyczny, który może poruszać się z prędkością 15 razy większą od prędkości dźwięku. Nowa broń mocno niepokoi Stany Zjednoczone.
Pocisk hipersoniczny Fattah /Fot. IRNA

Pocisk hipersoniczny Fattah /Fot. IRNA

Nowy pocisk, nazwany Fattah, co w języku perskim oznacza “zdobywcę”, został zaprezentowany podczas ceremonii z udziałem prezydenta Ebrahima Rahisiego i dowódców elitarnego irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Pocisk został zaprezentowany po tym, gdy Iran zapowiedział, że ponownie otworzy swoje placówki dyplomatyczne w Arabii Saudyjskiej po latach konfliktu.

Czytaj też: DARPA zaczyna polowanie na “Czerwony Październik”

Ebrahim Raisi, prezydent Iranu, mówi:

Dziś czujemy, że siła odstraszania została ukształtowana. Ta siła jest kotwicą trwałego bezpieczeństwa i pokoju dla krajów naszego regionu.

Iran ma własny pocisk hipersoniczny – ale czy na pewno?

Pociski hipersoniczne mogą latać z prędkością Mach 5, czyli pięć razy szybciej od prędkości dźwięku i po złożonej trajektorii, co utrudnia ich przechwycenie. W zeszłym roku Republika Islamska poinformowała, że zbudowała hipersoniczny pocisk balistyczny, który może manewrować w atmosferze i poza nią, nie przedstawiając jednak dowodów na poparcie tej tezy. Iran opisał Fattah jako zdolny do osiągnięcia prędkości Mach 15, czyli 15-krotności prędkości dźwięku.

Gen. Amirali Hajizadeh, szef Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, wyjaśnia:

Precyzyjnie kierowany pocisk hipersoniczny Fattah ma zasięg 1400 km i jest w stanie przebić wszystkie tarcze obronne.

Pociski balistyczne lecą po trajektorii, na której systemy antyrakietowe (np. Patriot) mogą przewidzieć ich tor lotu i przechwycić je. Pokazany publicznie model Fattah wskazuje, że może on mieć ruchomą dyszę, co pozwoliłoby mu na zmianę trajektorii w locie. Im bardziej nieregularny tor lotu pocisku, tym trudniej go przechwycić.

Irańscy urzędnicy nie opublikowali materiału filmowego, na którym Fattah został pomyślnie wystrzelony, a następnie uderzył w cel. Hajizadeh powiedział później, że przeprowadzono test naziemny silnika pocisku – to wcale nie oznacza, że pocisk jest sprawny i będzie w stanie wzbić się w powietrze.

Czytaj też: Ten system stoi na straży bezpieczeństwa narodowego. Właśnie odkryliśmy jego tajemnicę

Pociski hipersoniczne są przez wielu ekspertów wskazywane za broń przyszłości. Nad ich rozwojem pracują zarówno Chiny, jak i Stany Zjednoczone. Rosja twierdzi, że już wykorzystuje taką broń, a nawet użyła jej na polu bitwy w Ukrainie. Jednak prędkość i zwrotność nie gwarantują, że pocisk skutecznie trafi w cel. Ukraińskie siły powietrzne oświadczyły w maju, że zestrzeliły rosyjski hipersoniczny pocisk Ch-47M2 Kindżał za pomocą baterii Patriot. Kraje arabskie Zatoki Perskiej sprzymierzone z USA powszechnie używają tych systemów.

Pomimo sprzeciwu USA i Europy, Republika Islamska zapowiedziała, że będzie dalej rozwijać swój program rakiet obronnych. Zachodni analitycy wojskowi twierdzą, że Iran czasami wyolbrzymia swoje możliwości rakietowe.