Islandia zorganizowała pogrzeb lodowcowi. „Zabiły go zmiany klimatu”

W miejscu, w którym jeszcze niedawno znajdował się lodowiec Okjökull, stanęła tablica pamiątkowa. To pierwszy islandzki lodowiec, który stopił się pod wpływem zmian klimatycznych.

 

„List do przyszłości”

Ok jest pierwszym islandzkim lodowcem, który stracił swój status.
W ciągu najbliższych 200 lat jego los mogą podzielić wszystkie inne lodowce.
Ten pomnik to dowód na to, że wiemy, co się dzieje i jakie działania powinniśmy podjąć.
Tylko Ty znasz odpowiedź, czy coś z tym zrobiliśmy.

– głosi napis na tablicy pamiątkowej, która 18 sierpnia 2019 stanęła na Islandii w miejscu, w którym jeszcze niedawno znajdował się lodowiec Okjökull. Pod przytoczonymi słowami znajduje się również liczba „415 ppm CO2”. To rekordowy poziom dwutlenku węgla w atmosferze, jaki zanotowano w maju tego roku.

Oficjalną ceremonię pogrzebową zorganizowali naukowcy z Uniwersytetu Rice’a w Houston – Cymene Howe i Dominic Boyer. Lodowiec otrzymał nawet akt zgonu. Przyczyna śmierci? Zabiły go zmiany klimatu (a właściwie… my). W „pogrzebie” wzięły udział również premier Islandii Katrina Jakobsdottir i Mary Robinson, była wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka.

Jak słusznie zauważył jeden z naszych islandzkich kolegów, “pomniki nie są dla tych, którzy odeszli, są dla żywych”. Umieszczając tę pamiątkową tablicę, chcemy podkreślić, że to od nas – żyjących – zależy, jak poradzimy sobie z topnieniem lodowców i innymi konsekwencjami zmian klimatu – tłumaczyła Howe.

Organizatorzy mają nadzieję, że ceremonia będzie inspiracją nie tylko dla Islandczyków, ale również dla reszty świata. To, co obserwujemy na Islandii, jest tylko jedną z wielu oznak kryzysu klimatycznego. Dziś Antarktyda kurczy się o 252 miliardy ton lodu rocznie.

Upamiętniając odejście Ok, chcemy zwrócić uwagę, ile tracimy. Lodowce są największym rezerwuarem wody słodkiej na Ziemi. Często są też ważnymi formami kulturowymi i zamrożona jest w nich historia naszej atmosfery.

Lodowiec Okjökull znajdował się na szczycie wulkanu Ok. W 1901 r. miał powierzchnię 38 km kw., do 1945 r. skurczył się do zaledwie 5 km kw, a po 2005 roku zaczął zupełnie znikać. W 2014 r. utracił status lodowca. Dziś wulkan Ok nie ma żadnej pokrywy lodowej. Znajdujący się na jego grzbiecie Okjökull istniał przez ok. 700 lat.

To na nas spoczywa obowiązek przeciwdziałania  zmianom klimatu! – przypominają organizatorzy. W przypadku lodowca Ok jest już za późno.
 

Źródło: sciencealert.com

Warto sprawdzić

Wczytuję wpisy...