Jacek Walkiewicz i Pełna Moc Sukcesu

Dla wielu osób sukces to magiczny klucz, który otwiera drzwi do szczęśliwego życia. Niewielu jednak potrafi zdefiniować, czym on jest i kiedy możemy stwierdzić, że został osiągnięty.

W najprostszym ujęciu „sukces’’ to osiągnięcie wcześniej założonego celu. Jaki powinien być pierwszy krok w kierunku sukcesu i jak przejść całą drogę do niego prowadzącą?

Krok 1. Znajdź powód, dla którego warto zrealizować cel

Motywacji do podjęcia realizacji wyznaczonego celu jest tyle, co ludzi na świecie, bo każdy jest unikalną jednostką mającą swoje własne potrzeby i motywy działania. Istnieją jednak trzy główne powody, dla których powinniśmy podążać w stronę celu. Głównym czynnikiem jest chęć kreowania swojego życia oraz bycia przysłowiowym kowalem swojego losu. Na los natomiast składają się decyzje, które podjęliśmy na całej osi naszego życia. Drugim motywatorem realizacji celów jest ciekawość poznawania siebie w momentach, w których mierzymy się z nowymi, nieznanymi sytuacjami. Po trzecie warto dążyć do celu dla samego próbowania i po to, by kiedyś móc spojrzeć wstecz z satysfakcją, że miało się udane, pełne wrażeń oraz wyzwań życie.

Krok 2. Określ cel

Brzmi banalnie, aczkolwiek określanie celu zdaje się być jednym z trudniejszych elementów osiągania sukcesu. Aby skutecznie określić cel należy pamiętać o trzech podstawowych zasadach. Przede wszystkim cel nie może być abstrakcyjnym obiektem w dalekiej przyszłości. Efektywność osiągania celu w dużej mierze zależy od jego precyzyjnego określenia. Następnie kluczowym jest umieszczenie celu w ramach czasowych, tak abyśmy mieli pełną świadomość, kiedy zostanie on osiągnięty i jak rozplanować prace do niego prowadzące. Ostatnim elementem w określaniu celu jest  zdefiniowanie jego realności oraz mierzalności. Oczywistym jest, że cel powinien być dla nas wyzwaniem, aczkolwiek lepiej kroczyć w jego stronę małymi krokami celebrując każdy z nich, tak aby pozytywnie się motywować.

Krok 3. Trwaj w drodze do realizacji celu

Najprostszą radą na wytrwanie w realizacji celu jest przypominanie sobie motywów naszego działania każdego dnia oraz wizualizacja zdarzeń następujących po osiągnięciu celu. Pewnym jest, że w drodze do celu będziemy musieli się zmierzyć z wyczerpaniem psychicznym oraz fizycznym, zwątpieniem w słuszność naszej decyzji oraz negatywnymi opiniami naszego otoczenia. Świadomość, że jest to nieodłącznym elementem osiągania celu pomaga przezwyciężyć te trudności, a umiejętność skupiania się na poszczególnych etapach pozwala poradzić sobie ze spadkiem motywacji.

Krok 4. Przekuj porażkę w sukces

Jedynym słusznym sposobem radzenia sobie z porażkami jest całkowite wyeliminowanie z życia tego słowa. Nie ma porażek – są tylko lekcje i konsekwencje tych lekcji. Nie należy koncentrować się na niepowodzeniu, ale na analizie jak poradzić sobie z zastaną sytuacją. Niejednokrotnie sama droga do realizacji celu jest dużo bardziej wartościowa dla naszego życia, niż jego osiągnięcie. Pewnym jest, że mądrość życiową bierze się z lekcji, a najlepszą z nich jest ta, którą dostarcza nam nasze życie.

Krok 5. Zaufaj swoim możliwościom

Spójrz wstecz i przeanalizuj swoje dotychczasowe życie, a zobaczysz, że z każdej z sytuacji z przeszłości potrafiłeś znaleźć wyjście. Ta świadomość jest podwaliną do budowania zaufania we własne możliwości, dlatego warto spojrzeć na swoje życie z perspektywy „góry’’ na którą już się wspięliśmy i dostrzec wszystkie trudność, które przezwyciężyliśmy i sukcesy, które osiągnęliśmy. Podstawą zaufania we własne możliwości jest wiedzą o samym sobie, o własnym możliwościach, zdolnościach i metodach do bycia skutecznym, którą gromadziliśmy przez całe nasze życie. To tam ukryty jest potencjał wiary w siebie samego.

Artykuł został oparty na książce Jacka Walkiewicza „Pełna MOC życia‘‘