Jad os w walce z rakiem

Badania laboratoryjne wskazują, że jad os z Brazylii działa jak “inteligentny” lek, który zabija komórki nowotworowe, nie wyrządzając jednocześnie szkody zdrowym tkankom. W testach wykazano, że jad hamuje wzrost komórek raka prostaty i pęcherza moczowego, jak również komórek białaczkowych odpornych na szereg leków. Wyniki badań opisano na łamach Biophysical Journal.

Jad endemicznego gatunku os z Brazylii może niszczyć guzy białaczki, prostaty i pęcherza moczowego bez szkody dla zdrowych tkanek – donoszą naukowcy.

Polybia paulista to endemiczny gatunek agresywnych os z południowo-wschodniej Brazylii. Ich jad zawiera toksynę zwaną MP1. Użądlenie przez Polybia paulista jest szczególnie niebezpieczne, a naukowcy od lat zastanawiają się, czy istnieje pożyteczny sposób na wykorzystanie ich jadu.

Najnowsze badania prowadzone na myszach dowodzą, że jad jest w stanie “namierzyć” i zniszczyć komórki rakowe. Badacze odkryli, że MP1 oddziałuje na nieregularną warstwę lipidową, która tworzy się na powierzchni komórek nowotworowych i robi w nich dziury, przez które wyciekają cenne dla komórek substancje. 

Zdaniem dr Paula Bealesa z Uniwersytetu w Leeds odkrycie może przyczynić się do powstania nowej klasy leków przeciwnowotworowych. “Jad może być wykorzystywany w rozwoju nowych terapii kombinowanych, w których różne leki są stosowane jednocześnie i atakują różne fragmenty komórek nowotworowych w tym samym czasie” – ocenia naukowiec.

Prace nad wykorzystaniem jadu os Polybia paulista znajdują się na razie na wczesnym etapie. Dalsze badania wyjaśnią, czy metoda jest bezpieczna i może być stosowana u ludzi.

Czytaj więcej: