Jądro giganta

Skalne wnętrze gazowego giganta Jowisza waży 16 razy więcej niż Ziemia.

     Gazowa poduszka okrywająca Jowisza kryje niezwykle twarde jądro – zbudowane z metalu, skał i lodu. Naukowcy skupieni wokół Burkharda Militzera z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley informują, że kula tworząca jądro rzekomego gazowego giganta jest około 16 razy cięższa od naszej planety.  

Geofizycy przeprowadzili symulację warunków fizycznych panujących w gazowej powłoce Jowisza, która w większej części składa się z wodoru i helu. Następnie badacze porównali wyniki tej symulacji ze znanymi już danymi dotyczącymi  planety, takimi jak jej masa, promień, siła grawitacji czy temperatura powierzchni.

„Nasze symulacje wskazują na to, że we wnętrzu Jowisza znajduje się duży, skalisty obiekt otoczony warstwą lodu. Lodu nie ma natomiast w atmosferze Jowisza“ – informuje Militzer. Sama lodowa powłoka jądra Jowisza waży od dwóch do czterech razy więcej niż Ziemia i składa się z zamarzniętego amoniaku, metanu i wody. Atmosfera składająca się z wodoru i helu stanowi aż 95% Jowisza, lecz – jak wykazały obliczenia – znajdują się w niej zaledwie śladowe ilości lodu.

Do tej pory przypuszczano, że jądro Jowisza jest dwa razy mniejsze. Jego najnowszy model różni się znacznie od poprzedniego modelu tej planety, zgodnie z którym. Jowisz nie powinien w ogóle posiadać jądra, a jeśli już, to powinno ono ważyć zaledwie siedem mas Ziemi. Do tej pory uważano również, że w gazowej powłoce planety znajduje się o wiele więcej lodu.

Wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego wskazują na to, że aby powstał gazowy olbrzym, niezbędne są odłamki skalne, które ukształtują jego jądro. Dlatego trzeba będzie zrewidować te modele planet, zgodnie z którymi planety takie mogą powstawać również bez skalistych jąder, wyłącznie z gazowych obłoków.JSL

źródło:www.berkeley.edu