Jagadis Chandra Bose: Co to za postać? Wstyd nie wiedzieć!

Najbardziej znanym odkryciem którego dokonał Jagadis Chandra Bose był fakt, że rośliny potrafią reagować na bodźce tak jak zwierzęta. Doszedł do tego wniosku analizując reakcje wewnątrz roślinnych komórek podczas eksperymentów zarówno z różnymi związkami chemicznymi jak i elektrycznością. Na podstawie wyników sformułował hipotezę, że rośliny czują, boją się i potrafią odwzajemnić sympatię.

Jagadis Chandra Bose, czyli indyjski przyrodnik oraz fizyk.
Dopiero od czasów jego badań zaczęliśmy patrzeć na rośliny zupełnie inaczej. Jagadis Chandra Bose to jeden z najsłynniejszych indyjskich naukowców. Dzisiaj internetowy gigant Google przypomina o nim z okazji urodzin badacza.

 

Jagadis Chandra Bose to nie tylko biolog

Nie można jednak zapominać o jego innych badaniach. Bose był prawdziwie wszechstronnym naukowcem, badał możliwości wykorzystania fal radiowych w komunikacji, właściwości metali, stworzył urządzenie do mierzenia wzrostu roślin. Co ciekawe, uznawany jest nie tylko za jednego z ojców indyjskiej nauki, ale także prekursora literatury… science fiction w języku bengalskim.

Jagadis Chandra Bose i jego science fiction

Opowiadanie, którym zasłynął Jagadis Chandra Bose jest między innymi „Niruddesher Kahini” („Opowieść o Zaginionym”). Co ciekawe opowiadanie to zostało napisane w ramach konkursu, który zorganizował producent olejku do włosów. W opowiadaniu Jagadisa występuje motyw w którym człowiek uspokaja szalejącą na morzu burzę właśnie olejkiem do włosów.

 

Doceniony za zasługi

Za swoje zasługi dla nauki Jagadis Chandra Bose zdobył brytyjski tytuł szlachecki, a jeden z kraterów na Księżycu nosi jego imię.

Google w uznaniu zasług Jagadisa upamiętniło go dziś za pomocą Doodle:Jagadish Chandra Bose - Google Doodle