Jaguar: historia marki

Jaguar jest obecny na rynku od 1922 roku. Firma założona przez Williama Lyonsa na początku zajmowała się produkcją wózków pasażerskich do motocykli. W tamtych czasach takie rozwiązanie było nie tylko praktyczne, ale i modne. 

5 lat później profil działalności Swallow Sidecar Company, bo taką nazwę nosiło wówczas przedsiębiorstwo, poszerzył się o produkcję aluminiowych nadwozi dla różnych marek z rynku brytyjskiego. 

Pierwszy samochód firmy – model SS1 – powstał w 1931 roku. W 1933 roku firma Swallow Side Company zmieniła nazwę na SS Cars Ltd. Nazwa Jaguar pojawiła się w 1935 roku, gdy zadebiutował sportowy model SS 100. Na tle konkurencji maszyna wyróżniała się aerodynamicznym nadwoziem, wysoką mocą i prędkością. Te cechy przez lata definiowały kolejne modele Jaguara. 

W trakcie II wojny światowej, producent powrócił do korzeni, zajmując się produkcją przyczep motocyklowych na potrzeby armii. W 1945 roku, gdy działania wojenne dobiegły końca, nazwa firmy została zmieniona na Jaguar Cars Ltd. Poprzednia budziła skojarzenia hitlerowskimi oddziałami. 

W 1948 roku, debiutu doczekał się model XK120. Sportowa maszyna dysponowała mocą 160 KM, co w tamtych czasach stanowiło rezultat godny podziwu. 2 lata później, w sprzedaży pojawiła się luksusowa limuzyna Mark VII.