Jak będzie wyglądać szkoła za 100 lat?

Warszawa, 08.09.2010r. – Uczniowie zawsze mają wiele pomysłów i refleksji na temat szkoły oraz lekcji. Ich bogata wyobraźnia podpowiada im coraz to nowe wizje, jak mogłaby wyglądać ich wymarzona klasa ze snów. Dlatego w tym roku organizatorzy ogólnopolskiego konkursu plastycznego postanowili zapytać ich, jak wyobrażają sobie naukę w przyszłości – za 100 lat. Plastycznej rywalizacji uczniów patronuje Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall.

Ludzie zawsze wybiegają myślami w przyszłość. Wizje świata za kilkadziesiąt czy nawet kilkaset lat przedstawiają nam regularnie twórcy filmowi oraz pisarze. Co jednak o przyszłości sądzą dzieci i młodzież? A jak wyobrażają sobie w przyszłości jeden z najważniejszych elementów swojego dnia – lekcje w szkole?

Pytanie to stawia najnowsza, IV już edycja ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Klasa ze snów”, której organizatorem jest marka Nobo. Uczniowie ze szkół z całego kraju ponownie staną w szranki i zmierzą się na plastyczne talenty. Tegoroczna edycja stawia pytanie: „jak będzie wyglądać szkoła za 100 lat?”.

„Młodzi ludzie posiadają nie tylko bujną wyobraźnię, ale także głód nauki i wiedzy” – mówi Bogusława Łuka, członek Rady Uniwersytetu Dzieci. „Dlatego warto zachęcać uczniów do wykorzystywania fantazji w poznawaniu nowych zagadnień i zjawisk. Przedstawiając swój pomysł na szkołę za 100 lat, dzieci oraz młodzież mogą popisać się nie tylko swoją wyobraźnią, ale i wiedzą na temat rozwoju nauki.”

Dodatkowym wyzwaniem czekającym na uczniów jest wykonanie pracy w formie komiksowej. Młodzi twórcy mają jednak do dyspozycji wszystkie techniki plastyczne, w tym grafikę komputerową. Organizatorzy liczą, że również i ta edycja konkursu wzbudzi ich duże zainteresowanie. 

„Jesteśmy mile zaskoczeni rosnącym powodzeniem, jakim cieszy się konkurs” – mówi Katarzyna Repeta, przedstawicielka marki  Nobo, organizatora konkursu. „Staramy się zachęcić uczniów do kreatywnej pracy i zarazem podzielenia się swoją opinią na temat nauki w szkole. Dzięki temu konkurs staje się platformą wymiany różnorodnych i bardzo ciekawych pomysłów.”

Konkurs „Klasa ze snów” już od 4 lat cieszy się bardzo dużą popularnością wśród uczniów oraz nauczycieli – w ubiegłym roku napłynęło blisko 1000 prac!  Zyskał również przychylną opinię Ministerstwa Edukacji Narodowej, które po raz kolejny otoczyło konkurs swoim patronatem. Na zwycięskie szkoły czekają cenne nagrody: zestawy sprzętu prezentacyjnego do klas, a na autorów prac – nagrody indywidualne. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy zapoznać się z regulaminem, a następnie przesłać pracę za pomocą specjalnego formularza dostępnego na stronie konkursu. Termin nadsyłania prac upływa  31 grudnia 2010 roku. 

Więcej informacji oraz regulamin konkursu dostępne jest na stronie www.klasazesnow.pl

Terminarz konkursu „Klasa ze snów za 100 lat”

Wrzesień 2010 r. – start konkursu31 grudnia 2010 r. – termin nadsyłania pracStyczeń 2011 r. – obrady juryLuty 2011 r. – głosowanie internautów na nagrodę publicznościMarzec-kwiecień 2011 r. – ogłoszenie wyników i wręczenie nagród