Jak często uprawiamy seks? Wyliczono średnią zależną od wieku

Zdrowe i regularne życie seksualne przynosi wiele korzyści, ale takie rzeczy jak natłok obowiązków, problemy osobiste, religia, a nawet wiek mogą wpływać na jego ograniczenie, lub całkowite zaprzestanie. Nie istnieją żadne wytyczne co do tego, ile seksu powinniśmy uprawiać w danym wieku, ale naukowcy zbadali, jak wygląda życie seksualne w różnych grupach wiekowych.
Jak często uprawiamy seks? Wyliczono średnią zależną od wieku

Wyniki badań przeprowadzonych przez amerykański Instytut Kinsey, którego główną misją jest zgłębianie ludzkiej seksualności, prezentują się następująco:

18-29 lat

To, że młodzi ludzie uprawiają najwięcej seksu, nie powinno być większym zaskoczeniem. Większość ludzi odbywa swój pierwszy stosunek w wieku nastoletnim – mężczyźni tracą dziewictwo średnio w wieku 16,8 lat, podczas gdy w przypadku kobiet średni wiek wynosi 17,2 lat. To rozpoczyna pewnego rodzaju przebudzenie seksualne, wskutek którego najmłodsza grupa wiekowa baraszkuje średnio 112 razy w roku.

 

30-39 lat

W miarę dojrzewania zmieniają się dziesiątki różnych rzeczy w naszym życiu. Osiedlanie się i zakładanie rodziny po trzydziestce to bardzo powszechny trend, jednak wiąże się on ze spadkiem ilości stosunków seksualnych. Według raportu Instytutu Kinsey ta grupa wiekowa uprawia seks średnio 86 razy w roku, czyli co najmniej raz w tygodniu.

 

40-49 lat

Kiedy wchodzimy w wiek średni, po czterdziestym roku życia możemy spodziewać się lekkiego spadku, jeśli chodzi o życie seksualne. Badanie wykazało, że ludzie z tej grupy wiekowej uprawiają seks około 69 razy w roku, co nie jest wielkim zaskoczeniem, zważając na to, że wychowywanie dzieci, życie rodzinne i inne stresy mogą wpływać na poziom libido.

 

50+

Wprawdzie raport Instytutu Kinsey nie badał życia seksualnego osób po 50 roku życia, ale takie badania zostały przeprowadzone przez kogoś innego. Według organizacji Healthy Women, istnieje 40 procentowa szansa na seks dwa lub trzy razy w tygodniu w przypadku par, które są małżeństwem od ponad 25 lat. Ta średnia spada do 35 procent u par, które są razem od 50 lub więcej lat, po czym znowu wzrasta do 42 procent w przypadku par, które są razem od 65 lat.