Jak działa oczyszczacz powietrza?

Choć mogą wydawać się dość nowym wynalazkiem, oczyszczacze powietrza istnieją już ponad 200 lat – początkowo występowały w postaci masek ochronnych dla narażonych na szkodliwe opary strażaków, jednak w ciągu dwóch kolejnych stuleci ewoluowały do postaci sprzętów, które chronią nas przed zanieczyszczonym powietrzem w naszych domach. Jak działają nowoczesne oczyszczacze?

Oczyszczacze powietrza to przenośne urządzenia zasilane energią elektryczną, które usuwają zanieczyszczenia za pomocą specjalnych filtrów. W zależności od rodzaju filtra, tego rodzaju sprzęty eliminują różne rodzaje niepożądanych cząsteczek – od brzydkich zapachów, roztoczy, przez alergeny, gazy, bakterie i wirusy, aż po smog. Jednak ważne, by pamiętać, że nie każdy oczyszczacz usuwa wszystkie zanieczyszczenia – wszystko zależy od systemu filtracji.

Powietrze w domu jest groźniejsze niż na dworze

Czy zdajesz sobie sprawę, że powietrze w Twoim domu jest gorsze niż to zewnątrz? Cztery kąty mogą być źródłem wielu zanieczyszczeń, takich jak grzyby i pleśni, bakterie, wirusy, roztocza, pyłki i inne alergeny, toksyczne opary z farb i lakierów do mebli, oraz smog, który wpada przez okno. Większości nie widać gołym okiem, ale potrafią siać spustoszenie w organizmie człowieka, a wachlarz skutków wynikających z oddychania złym powietrzem obejmuje między innymi nowotwory, choroby płuc i układu oddechowego, alergie, zatrucia, miażdżyca i choroby układu krążenia, zmniejszona odporność, zwiększone ryzyko zawału, zmęczenie i bóle głowy oraz uporczywy kaszel. Niestety, bez nowoczesnego systemu filtracji eliminacja wszystkich zanieczyszczeń może nie być do końca skuteczna.

Co dzieje się wewnątrz oczyszczacza powietrza?

Jak już wcześniej ustaliliśmy, najważniejszym elementem każdego oczyszczacza powietrza są filtry – usuwają one najbardziej niebezpieczne dla naszego zdrowia zanieczyszczenia.

Najskuteczniejszym połączeniem, które daje prawie 100 procent gwarancji usunięcia absolutnie wszystkich zanieczyszczeń, jest 3-stopniowy system filtracji powietrza. Składa się on z filtra wstępnego, którego głównym zadaniem jest zatrzymanie większych cząsteczek typu kurz, sierść, czy martwy naskórek, a także przedłużenie żywotności kolejnych filtrów. Drugim i najważniejszym filtrem w zestawie jest filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air), który usuwa smog, roztocza, alergeny, bakterie i wirusy, czyli największe zagrożenia dla naszego zdrowia. Trzeci filtr z węgla aktywnego, który ma na celu neutralizację szkodliwych gazów, nieprzyjemnych zapachów i lotnych związków organicznych, na przykład oparów z  meblowych farb i klejów. Analizując parametry tego filtra, zwróć uwagę na zawartość węgla aktywnego – im większa gęstość, tym, skuteczniej będzie oczyszczać powietrze.

Przy okazji warto wspomnieć o filtrach typu NanoProtect HEPA, w które wyposażone są oczyszczacze powietrza AMF 220/15 od Philips. Usuwają one aż 100 razy mniejsze cząsteczki niż standardowe filtry HEPA, co oznacza, że usuwają zanieczyszczenia mniejsze od każdego istniejącego na świecie wirusa. Połączenie filtra wstępnego z NanoProtect HEPA i węglowego gwarantuje nie tylko niezwykłą skuteczność oczyszczania powietrza w domu, ale i długą żywotność takiego zestawu – nawet do 2 lat.

Skuteczność oczyszczaczy powietrza

Ważne, by mieć świadomość, że nie wszystkie oczyszczacze spełniają swoją funkcję, a szczególną ostrożność powinno zachować się w przypadku sprzętów, które stosują jonizację – mogę one wydzielać ozon. Procesowi jonizacji towarzyszy również pole elektryczne. Wytworzony ozon oraz pole elektryczne mogą być szkodliwe dla zdrowia człowieka, a ich wpływ na organizm ludzki zależy od siły pola i stężenia ozonu.

Inną ważną kwestią jest wartość wskaźnika CADR, który określa jak szybko oczyszczacz powietrza może oczyścić pomieszczenie – im większy wskaźnik CADR, tym powietrze zostanie szybciej oczyszczone. W przypadku wspomnianego wcześniej oczyszczacza AMF 220/15 od Philips wskaźnik CADR wynosi 165m³/h, co w uproszczeniu oznacza, że oczyszczanie powietrza w pokoju o powierzchni 20m² i wysokości 2,5m zajmie jedynie 18 minut, co bezpośrednio przekłada się na niskie koszty prądu. 

Ważne! Jeśli producent oczyszczaczy powietrza nie zamieszcza informacji na temat CADR, radzimy powstrzymać się od zakupu – każdy godny zaufania producent dzieli się taką informacją.

Artykuł powstał we współpracy z marką Philips.