Jak emocje wpływają na projektowanie przedmiotów? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 14:40 i 15:40 porozmawiamy o projektowaniu emocjonalnym.

Wyciskacz do cytrusów zwany Juicy Salif jest jedną z ikon współczesnego projektowania. Stworzył go Philippe Starck dla firmy Alessi, podobno szkicując pierwszą wersję na serwetce w pizzerii. Jak się jednak okazało, metalowy pająk jest drogi, mało użyteczny, a na dodatek u części osób budzi dość negatywne skojarzenia. Być może projektant nie wziął pod uwagę choćby tego, jakie emocje u użytkowników wywoła jego dzieło.

Nasze reakcje emocjonalne są intensywnie badane przez naukowców. Coraz lepiej rozumieją oni, skąd biorą się uczucia i jaki wpływ mają na zachowanie człowieka. Czy ta wiedza przekłada się też na pracę osób projektujących przedmioty i usługi, z których korzystamy na co dzień? I czy można zaprojektować coś, co spodoba się każdemu, niezależnie od wieku i kultury, z której pochodzi dana osoba? O tym opowie mój gość w studiu TOK FM: Joanna Zabawa, projektant user experience, koordynator pasma “Inventio” na Copernicus Festival.

Przy okazji polecam audycje archiwalne o poznaniu ucieleśnionym, czatbotach i neuroestetyce.

Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 20 maja o godz. 14:40 (pierwsza część) i 15:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!