Jak iluzje oszukują mózg?

Efekt Stroopa, trójkąt Penrose’a, siatka Hermana – to nazwy złudzeń optycznych, dzięki którym można oszukać mózg.

W Chinach złudzenia optyczne były pokazywane jako sztuczki magiczne. Dziś wiadomo, że nie mają nic wspólnego z czarami, a są jedynie efektem pracy mózgu. Mimo to złudzenia optyczne fascynują zarówno dzieci, jak i dorosłych na całym świecie.

W lipcu Planete+ zaprasza widzów do świata iluzji. Premierowe odcinki serii „Twój sprytny mózg” we wtorki, od 7 lipca, o 22:00. Trzynastoodcinkowa seria dokumentalna ujawnia kulisy świata iluzji. W każdej z odsłon twórcy prezentują i omawiają działania wybranych trików, umożliwiając widzom doświadczenie „magii” na własnej skórze. Oglądając program będzie można sprawdzić, w jaki sposób mózg ulega złudzeniom optycznym. Ponadto widzowie dowiedzą się, dlaczego czarny kolor wyszczupla, jak działa wzrok, gdy oglądamy film w 3D i zobaczą, jak portret Charlie’ego Chaplina zmienia się w portret królowej Wiktorii.

Złudzenia optyczne wykorzystywali malarze i artyści na całym świecie: Salvador Dali (słynne „Łabędzie odbijające się w wodzie jako słonie” czy „Twarz i patera”), Maurits Cornelis Escher (wykorzystująca figury niemożliwe „Grawitacja”) czy Sandro Del Prete (twórca pojęcia „iluzoryzm”). Obecnie tego typu triki chętnie stosowane są przez streetartowców, takich jak Julian Beever, malujący kompozycje 3D na powierzchniach miejskich.

Seria „Twój sprytny mózg” we wtorki, od  7 lipca do 11 sierpnia, godzina 22:00

Czytaj więcej: