W Polsce na AMD cierpi ponad milion osób. Jak leczyć zwyrodnienie plamki żółtej?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęstsza przyczyna utraty wzroku u seniorów. Na szczęście przybywa metod leczenia tej choroby.
W Polsce na AMD cierpi ponad milion osób. Jak leczyć zwyrodnienie plamki żółtej?

W Polsce na AMD cierpi ponad milion osób, na całym świecie – ok. 25 mln. U większości pacjentów występuje postać przewlekła (suche AMD), która rozwija się stopniowo i powoli niszczy wzrok. Z czasem przechodzi ona w postać wysiękową (mokre AMD), która postępuje gwałtownie. W efekcie dochodzi do nieodwracalnego zniszczenia siatkówki i utraty zdolności widzenia. Zdaniem ekspertów im wcześniej zastosuje się leczenie, tym większe są szanse na powstrzymanie choroby. Wczesne objawy AMD to m.in. zniekształcone postrzeganie linii prostych, kłopoty z rozróżnieniem kolorów oraz zaburzenie ostrości wzroku. Później pojawiają się zmiany w centralnym polu widzenia: przymglenie lub zniekształcenie obrazu, a potem zasłaniająca go plama.

 

LASER NANOSEKUNDOWY

Nowością w leczeniu AMD jest laser 2RT, wysyłający impulsy, których czas trwania liczony jest w nanosekundach (miliardowych częściach sekundy). Przechodzą one przez źrenice oka i trafiają w zmienione chorobowo obszary siatkówki. Nieprawidłowo działające komórki zostają zniszczone. Jednocześnie uruchomione zostają naturalne procesy regeneracji siatkówki. „Taka terapia pozwoli nie tylko na zatrzymanie, ale przede wszystkim na cofniecie zmian chorobowych jeszcze w bardzo wczesnym stadium choroby, zanim uszkodzenie siatkówki stanie się nieodwracalne. To ogromny przełom w okulistyce i szansa na wyleczenie dla tysięcy chorych we wczesnym stadium AMD” – mówi prof. Krystyna Czechowicz-Janicka z Instytutu Oka w Warszawie.

 

WSTRZYKNIĘCIA STERYDÓW

Leki te mają działanie przeciwzapalne i ułatwiają zmniejszanie wysięku w „mokrym AMD”. Można je podawać zarówno do wnętrza gałki ocznej, jak i do oczodołu (okołogałkowo). Aby zwiększyć skuteczność leczenia, okulista może zastosować jednocześnie sterydy i terapie fotodynamiczna.

 

TERAPIA FOTODYNAMICZNA

W tym przypadku pacjent najpierw dostaje dożylnie lek o nazwie verteporfina. Zwiększa on wrażliwość komórek na światło. Następnie lekarze używają lasera diodowego. Jego światło zamyka zmienione chorobowo naczynia krwionośne, które występują u pacjentów z AMD. Zabieg z reguły trzeba powtarzać 3–4 razy, aby osiągnąć trwały efekt.

Więcej:oczywzrok