Jak okulary pomagają sportowcom

Sportowcy z wadami wzroku jeszcze niedawno zakładali podczas zawodów zwykłe okulary. Dziś wydaje się, że to pomysł z zamierzchłej przeszłości.

Obecnie okulary to już nie tyle narzędzie korygujące wzrok czy chro­niące przed słońcem, ile element podsta­wowego wyposażenia, bez którego w wielu dyscyplinach nie można liczyć na osiąganie znaczących wyników. Należy jednak umie­jętnie je dobierać. Niemal każdy sportowiec ma bowiem swoje specyficzne wymogi.

Zróżnicowane potrzeby mistrzów spor­tu uwzględnia wprowadzona przez firmę Oakley technologia PRIZM, która wy­korzystuje wiedzę na temat długości fal świetlnych. Dzięki większemu nasyceniu określonych kolorów wyraźnej poprawie ulega kontrast obrazu. Kolarz szosowy bę­dzie wyraźniej widział jezdnię, dostrze­że nawet subtelne zmiany nawierzchni. Nie będzie mu w tym przeszkadzać słoń­ce i wszelkie zmiany oświetlenia. Kolarz trailowy z kolei wykorzysta soczewki zwięk­szające kontrast, by zobaczyć takie elemen­ty trasy jak kamienie i korzenie, a to pomo­że mu odpowiednio wcześnie zareagować na niebezpieczeństwo.

Tę samą technologię stosuje się w pro­dukcji okularów dla golfistów. Dzięki za­ostrzonemu kontrastowi między zielenią, a innymi kolorami otoczenia golfista do­strzeże wszelkie nierówności terenu i bę­dzie dobrze widział różnice w ułożeniu trawy. A przecież każde jej źdźbło może wpłynąć na tor, po jakim porusza się piłecz­ka. Z kolei osoba uprawiająca sporty wodne powinna użyć soczewek, które zniwelują oślepiające odblaski. To pozwoli lepiej wi­dzieć strukturę wody.

Sportowe okulary to zatem precyzyjnie skonstruowane urządzenia wykorzystujące nowoczesne technologie. Nie są już tylko dodatkiem, ale istotną, wręcz niezbędną częścią ekwipunku. W świecie wyśrubo­wanych rekordów i niemal perfekcyjnego wykorzystywania potencjału ludzkiego ciała o zwycięstwie decydują przecież nawet najdrobniejsze szczegóły. Muszą o nie za­dbać nie tylko profesjonaliści, ale i coraz większe rzesze osób uprawiających sport amatorsko. Użycie odpowiednio dobra­nych okularów może pomóc zawodowcowi w pokonaniu mistrza świata, a amatorowi – w upragnionym zwycięstwie nad odwiecz­nym rywalem z pracy lub podwórka.

 

KOLARSTWO SZOSOWE

Soczewki Prizm Road pozwalają dostrzec subtelne zmiany nawierzchni i szybciej na nie zareagować. Dzieje się tak, ponieważ wyostrzają obraz w jasnych tonach i cieniach.

 

 

KOLARSTWO TRAILOWE

Soczewki górskie Prizm Trail wzmacniają czerwienie i brązy. Zwiększają przez to bezpieczeństwo kolarza, który łatwiej dostrzeże na swojej drodze piasek, skały i korzenie.

 

 

WĘDKARSTWO

Dzięki zwiększonemu kontrastowi, soczewki Prizm Deep Water przydadzą się w wyprawie na ryby. Światło o różnych porach dnia nad wodą nie będzie już dla wędkarza przeszkodą.