Jak pomóc pszczołom? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 14:40 i 15:40 porozmawiamy o sytuacji owadów zapylających w Polsce.

Od lat naukowcy i pszczelarze ostrzegają, że pożyteczne owady giną w zastraszającym tempie. Pisałem o tym pięć lat temu w artykule “Gdzie znikają pszczoły?“. Wynikało z niego, że w Polsce sytuacja nie jest tak zła, jak np. w USA. W niezłej kondycji miały być np. trzmiele. „W Polsce dzicy zapylacze mają się lepiej niż 30–40 lat temu i nadal nie wiemy, czemu tak jest. Być może to kwestia lepiej zaplanowanej zieleni miejskiej” – mówił mi wówczas prof. dr hab. Jerzy Wilde z Katedry Pszczelnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

O ile jednak pszczołom miodnym poświęcamy sporo uwagi (choćby dlatego, że produkują miód), to o ich dziko żyjących kuzynkach do dziś wiemy niewiele. Owady zapylające w Polsce potrzebują kompleksowych badań i strategii ich ochrony. Kto nad tym pracuje? I w jaki sposób każdy z nas może pomóc pszczołom? O tym opowie moja rozmówczyni w studiu TOK FM – Katarzyna Jagiełło, działaczka i kampanierka Greenpeace Polska.

Przy okazji polecam audycje archiwalne o miejskim ogrodnictwie i pszczelarstwie i nauce obywatelskiej, a także stronę Narodowej Strategii Ochrony Owadów Zapylających i projektu “Społeczny monitoring pszczół“.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 12 maja o godz. 14:40 (pierwsza część) i o godz. 15:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!