Jak powstaje biżuteria?

Żadna maszyna nie zastąpi ręki i oka doświadczonego jubilera. Oto jak rodzą się piękne ozdoby w pracowniach firmy Apart.

0. Ostatnie muśnięcie

Ostatnim etapem jest końcowa obróbka produktu, jego dokładne polerowanie i czyszczenie. Następnie każdy produkt przechodzi kontrolę jakości, po czym zostaje zapakowany i wysłany do jednego ze 180 salonów Apart w całej Polsce.

5. Opoka i kamień

Kolejny etap to ręczna oprawa kamieni szlachetnych – takich jak diamenty, szafiry, szmaragdy. Każdy klejnot (nawet najmniejszy) jest misternie oprawiany w pracowniach Apart przez wykwalifikowanych złotników, używających tradycyjnych, znanych od lat narzędzi jubilerskich.

4. Kruszec pod gipsem

Po przestygnięciu odlewów wypłukuje się gips i wydobywa srebrne, złote lub platynowe produkty, które zostają poddane wstępnej obróbce – szlifowaniu, polerowaniu oraz przygotowaniu do oprawy kamieni.

3. Srebro, złoto lub platyna

Woskowe produkty oblewa się następnie gipsem i umieszcza w piecu. Wosk wypływa z gipsu, tworząc formę umożliwiającą właściwy odlew produktu. W specjalnych piecach próżniowych gipsowe formy wypełnia się drogocennym kruszcem (srebrem, złotem lub platyną). Roztopiony surowiec wypełnia dokładnie formę i w ten sposób powstaje produkt, który po dalszej obróbce trafi do salonów Apart. 

2. Gabinet modeli woskowych

Każda pojedyncza sztuka biżuterii, którą oglądamy w witrynach salonów Apart, zanim zostanie odlana ze szlachetnego metalu, jest odlewana z wosku. Służą do tego specjalne formy gumowe, które są tworzone na podstawie pierwszego wzoru – „matki”. Do tej formy wtryskuje się ciekły wosk. Każdy z „woskowych produktów” będzie w następnym etapie zamieniony na srebrne, złote lub platynowe cacko.

1. Pomysł, rysunek, wzór

Wszystko zaczyna się od pomysłu projektanta, który rysuje dokładny szkic nowego produktu. Na podstawie szkicu tworzony jest w komputerze model 3D, który w najmniejszych szczegółach uwzględnia masę, proporcje i rozwiązania technologiczne. Potem powstaje model 3d w wosku, by następnie można było wykonać pierwszy wzór – tzw. matkę w metalu.