Jak przemysł kosmetyczny wpływa na środowisko?

Polacy coraz częściej dokonują świadomych zakupów – zwracają uwagę na materiały, składy produktów i ich opakowania. Chętnie sięgają po artykuły krajowe, wolne od syntetycznych składników. Przykładem mogą być polskie kosmetyki naturalne, przyjazne skórze i środowisku.


Obecnie wielu producentów kosmetycznych kieruje się nie tylko skutecznością artykułów sygnowanych ich znakiem, ale także interesami Matki Ziemi. Sprawdź, jak przemysł kosmetyczny wpływa na środowisko naturalne i jak marki beauty mogą zadbać o los naszej planety.

Codzienne wybory i ich znaczenie dla planety

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wielki wpływ na stan środowiska przyrodniczego mogą mieć czynności podejmowane w gospodarstwie domowym. Przeciętna poranna rutyna pielęgnacyjna wraz z makijażem zajmuje aż 25 minut. Podczas codziennych zabiegów zwróć uwagę, czy twoje działania nie są potencjalnie szkodliwe dla środowiska. Zakręcaj wodę, gdy jej nie używasz, sięgaj po papierowe patyczki kosmetyczne, bambusowe szczoteczki do zębów, waciki wielorazowego użytku oraz po polskie kosmetyki naturalne, dzięki którym wesprzesz nie tylko swoją skórę (bez szkody dla planety!), ale także krajową gospodarkę.

Większość kobiet używa w ciągu dnia aż 16 różnych kosmetyków. Należy mieć świadomość, że ok. 60% substancji z produktów kosmetycznych może wchłaniać się przez skórę. Warto więc wybierać produkty z bezpiecznymi składami, takie jak kosmetyki naturalne, które nie wyrządzą szkody dla twojego organizmu, a nawilżą, zregenerują, odżywią twoją skórę.

 

Polskie kosmetyki naturalne a środowisko

Producenci kosmetyczni zdają sobie sprawę z wpływu produkcji artykułów na środowisko. Wiele marek beauty stawia na rozwiązania ekologiczne, które nie szkodzą naszej planecie i podejmują różnorodne działania, które przyczyniają się do ochrony środowiska. Jednym z rozwiązań jest wdrożenie opakowań nadających się do recyklingu. Jeszcze kilka lat temu standardem było umieszczanie produktów w pudełku, a następnie zawijanie go folią. Obecnie producenci kosmetyków naturalnych rezygnują ze sztucznych materiałów na rzecz papieru czy szkła. Coraz częściej w drogeriach spotkasz produkty zamknięte w opakowaniach pochodzących z recyklingu. Policz, ile kosmetyków zużywasz miesięcznie, a zrozumiesz, jak wielkie znaczenie ma to, czy kupujesz kosmetyki w plastiku nienadającym się do ponownego przetworzenia, czy w opakowaniach pochodzących z surowców odnawialnych.

Oprócz odpowiednich opakowań równie istotne jest to, co znajduje się w środku. Wiele kosmetyków konwencjonalnych zawiera w swych składach substancje mogące szkodzić środowisku. W marcu tego roku Greenpeace opublikował raport, z którego wynika, że wiele kosmetyków znanych marek zawiera mikroplastik, który może zagrażać środowisku (zwłaszcza morskiemu). Przed każdym zakupem produktu warto sprawdzić skład INCI i wybrać kosmetyki naturalne, polskie, bezpieczne dla skóry i planety.

Producenci polskich kosmetyków naturalnych, np. Resibo, przykładają wielką wagę do tego, aby ich produkty powstawały z poszanowaniem praw zwierząt i natury. Zwracaj uwagę, aby kosmetyki, które wybierasz, były dokładnie przebadane bez testów na zwierzętach.

Coraz więcej producentów polskich kosmetyków naturalnych, w tym także Resibo, stawia na produkty wegańskie, które nie mają nic wspólnego ze składnikami odzwierzęcymi. Wybierając je masz pewność, że podczas produkcji nie użyto żadnych substancji pochodzenia zwierzęcego.

Kolejną zaletą polskich kosmetyków naturalnych jest ich miejsce produkcji. Jeżeli chcesz zatroszczyć się o swoją skórę i środowisko, wybieraj produkty pochodzenia krajowego. Transport wymieniany jest jako jeden z największych zagrożeń cywilizacyjnych. Przyczynia się do zanieczyszczeń powierzchni, emisji hałasu i zmian klimatycznych. Warto więc zaopatrywać się w polskie kosmetyki naturalne, których transport trwa zdecydowanie krócej, niż produktów wyprodukowanych, przykładowo, na innym kontynencie.

Proekologiczne podejście potwierdzone certyfikatami

Wybierając kosmetyki, warto zwracać uwagę na certyfikaty. Znakiem, który powinien wzbudzić twoje zainteresowanie, jest z pewnością logo „Vegan” – nadawane przez Vegan Society z siedzibą w Londynie. Proces przyznania certyfikatu konkretnym kosmetykom jest czasochłonny, ponieważ organizacja skrupulatnie bada przedstawiane jej surowce. Produkt oznaczony tym znakiem m.in. nie może zawierać substancji odzwierzęcych ani być testowany na zwierzętach oraz musi być wolny od składników pochodzących z genetycznie modyfikowanych upraw.

Kolejnym ważnym certyfikatem jest „Cruelty Free and Vegan”, nadawany przez PETA – najbardziej znaną na świecie organizacją dbającą o poszanowanie praw zwierząt, zarówno w produkcji, jak i sprzedaży kosmetyków. Bardzo ważnym znakiem na kosmetykach jest także symbol określający, iż opakowanie nadaje się do recyklingu.

Polskie kosmetyki naturalne – dla urody i planety

Warto mieć świadomość, że dbając o siebie, możesz również zadbać o środowisko. Popularność naturalnych kosmetyków ciągle rośnie, o czym świadczy fakt, iż aż 70% osób w wieku 18-29 lat preferuje produkty tego typu, a rynek kosmetyków wegańskich rośnie rocznie aż o 6%. Dodatkowo 1 na 4 osoby chcą, aby producenci kosmetyczni całościowo dbali o środowisko. Śmiało można stwierdzić, że konsumenci stają się coraz bardziej świadomi i wrażliwi na kwestie związane z ochroną przyrody.
 

Więcej:undefined