Wpatrywanie się w nocne niebo to przyjemność, o którą coraz trudniej w Polsce. W jasno oświetlonych polskich miastach, a nawet wsiach widać przede wszystkim Księżyc i kilka najjaśniejszych gwiazd czy planet. Jak zobaczyć więcej? Można wyjechać do jednego z tzw. parków ciemnego nieba w Bieszczadach i Górach Izerskich. Wiele osób zastanawia się też nad zakupem teleskopu. Jednak naprawdę dobry sprzęt kosztuje w sklepie kilka tysięcy złotych, a jego obsługa jest dość skomplikowana.

Czy można zbudować teleskop samemu, wykorzystując materiały budowlane i drukarkę 3D? I co można zobaczyć za jego pomocą? O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM: dr Jakub Bochiński, astronom, działacz stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, nauczyciel z Akademeia Tutorial College oraz Aleksy Chwedczuk, uczeń  Akademeia Tutorial College.

Przy okazji polecam archiwalne odcinki audycji o druku 3D w edukacji i kosmicznych projektach szkolnych.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 6 lipca o godz. 14:20 (pierwsza część) i o godz. 14:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!