Jak skutecznie pomagać? Dyskusja z udziałem dziennikarza Focusa

Za nami 12. edycja „Miasteczka myśli”. To okazja do posłuchania ekspertów i dyskusji między innymi o rodzinie, psychologii, społeczeństwie i biznesie. W tej edycji wziął udział ekspert z naszej redakcji.

Temat spotkania 20 czerwca to  „Wszystkie Twarze dobra” – zaproszeni ekperci rozmawiali o pomaganiu.  Cały blok tematyczny podzielono na 3 części: Twarz wiedzy, twarz dzieła, twarz słowa.

Podczas pierwszej części dziennikarz Focusa Jan Stradowski razem z psycholog Mariolą Wołoszyn rozmawiali o tym, co tak naprawdę psychologia mówi o pomaganiu. Dlaczego pomagamy? Co nas do tego inspiruje, a co zniechęca? Czy pomaganie innym jest obowiązkiem każdego z nas? To pytania, na które szukali odpowiedzi.

Twarz dzieła czyli druga część bloku należała do dziennikarki Eweliny Kopic, która rozmawiała z Anną Ojer, założycielką inicjatywy „SOS Mieszkańcy Wawra – Rodzicom z CZD”. Tu nasza uwaga została zwrócona na pomaganie od strony technicznej i praktycznej. Panie jako doświadczone w tematach pomagania w swojej debacie dały nam wskazówki w tematach jak pomagać, żeby pomóc, czy w ogóle trzeba pomagać, czy pomaganie męczy, oraz kluczowe zagadnienie czy każda pomoc jest potrzebna. 

Ostatnia część spotkania to Twarz Słowa podczas której to Anna Dziewit-Meller, dziennikarka, pisarka i prowadząca portal BUKBUK razem z Markiem Seretnym, prezesem Fundacji Kapucyńskiej i Jackiem Wasilewskim z USWPS przybliżali techniki oraz sposoby na to jak zachęcić innych, a nie zniechęcić ich do niesienia pomocy.

Co zyskujemy pomagając? Zobaczcie sami.

Spotkanie zakończyło się wyświetleniem pokazu kampanii społecznych z całego świata.