Jak stworzyć hasło idealne?

Używamy ich tak wielu, że z trudem mieszczą się w naszej głowie. Często są banalne, a powinny być skomplikowane… Podpowiadamy, jak stworzyć bezpieczne hasło idealne, które zapamiętamy z łatwością.

Dlaczego hasła powinny być długie i zawierać „dziwne” znaki?

Numery, litery i znaki specjalne (jak myślnik, średnik czy apostrof) są w hasłach zalecane, a w przypadku niektórych usług wręcz obowiązkowe. Powód? Im bardziej skomplikowane hasło, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zostanie szybko złamane przez wyspecjalizowany system hakerski. Są bowiem programy, które sprawdzają tysiące kolejno wygenerowanych kombinacji znaków z wyrazów pospolitych, aż odnajdą właściwy ciąg. Zatem im większa liczba użytych w haśle nietypowych znaków, tym trudniej je złamać. Matematyka nie kłamie: jeśli hasło zawiera tylko pięć liter, to wystarczą zaledwie dwa tysiące prób aby je odszyfrować.

Czego można używać zamiast hasła?

Hasło służy do identyfikacji. Ale nie tylko hasło! Są też mniej stresujące sposoby potwierdzenia własnej tożsamości. Przede wszystkim karty identyfikacyjne i karty wejściowe w biurach. Ich zaletą jest łatwość obsługi, a wadą to, że mogą być użyte przez każdego (jak klucze do mieszkania). Niektóre karty magnetyczne zabezpieczone są dodatkowym kodem. Ale ten koniecznie trzeba zapamiętać. Dość bezpieczne i wygodne są natomiast dane biometryczne (odciski palców, źrenice…). Ta metoda niestety nie gwarantuje stuprocentowego zabezpieczenia. Pomysłowy przestępca może je bez większego problemu złamać, co sprawia, że powinniśmy je traktować raczej jako przejściową modę.

Czy mogę spać spokojnie, jeśli mam mocne hasło?

Teoretycznie tak. Ale uwaga, nigdy i nigdzie nie podawaj swojego hasła! Szczególną ostrożność zachowaj w stosunku do ludzi, którzy przedstawiają się jako technicy, urzędnicy czy przedstawiciele banków. Kevin Mitnick, który zasłynął z włamania na stronę amerykańskiej administracji rządowej, zdradził, że do najbardziej strzeżonych haseł dotarł, pytając o nie… sekretarki. Ów haker uważa również, że wyłączony komputer wcale nie jest bezpieczniejszy niż uruchomiony – zawsze ktoś może zadzwonić i pod byle pretestem namówić nas na włączenie urządzenia.

Dlaczego dostęp do WiFi w mieszkaniu należy chronić hasłem?

Z dwóch powodów. Po pierwsze zabezpieczasz się w ten sposób przed podłączeniem się niepożądanych osób do twojej sieci, co może obniżyć prędkość połączenia. Po drugie dane w niezabezpieczonej hasłem sieci WiFi nie są szyfrowane. Oznacza to, że każdy, kto dysponuje specjalnym programem, może obserwować jakie odwiedzasz portale, co wystukujesz na klawiaturze, a przede wszystkim poznać twoje pozostałe hasła. Z tych powodów powinniśmy również zachować szczególną ostrożność korzystając z połączeń otwartych, które dostępne są w miejscach publicznych. Jeśli administrują nimi duże i znane firmy, to z reguły są bezpieczne. Nie brakuje jednak sieci aktywowanych w złych intencjach – ich właściciele często nastawieni są na gromadzenie i wykorzystywanie cudzych danych.

Jak stworzyć hasło idealne?

Codziennie korzystamy z kilku różnych numerów PIN i haseł (do skrzynki e-mail, do komputera,
na Facebooka itp.). Grunt żeby nie używać tego samego hasła do różnych stron, bo w przypadku
jego utraty możemy stracić dostęp do wszystkich swoich danych. Łatwo powiedzieć, ale jak zapamiętać wiele różnych haseł? Rzecz w tym, że wcale nie trzeba zapamiętywać! Najlepszymi hasłami są bowiem takie, których nie musimy pamiętać.

Wystarczy przyswoić kilka zasad ich tworzenia. Jak to działa?

1. Wybierz jakieś słowo związane ze swoim życiem lub swoimi doświadczeniami. Może to być nazwisko ulubionego sportowca, np. Zidane.
2. Zastąp 3 i 5 literę cyframi – zi5a1e.
3. Dodaj na początku i na końcu łatwe do zapamiętania cyfry, np. rok urodzenia młodszej siostry: 89zi5a1e.
4. Dodaj przynajmniej jeden znak specjalny na początku i jeden na końcu – _89zi5a1e”
5. Po ostatnim znaku specjalnym dodaj pierwszą literę nazwy usługi, której strzeże to hasło, np. jeśli mamy zapamiętać dostęp do poczty Gmail, to hasło będzie wyglądało tak _89zi5a1e”g. Zgodnie z tym wzorem hasło do strony focus.pl będzie miało formę _89zi5a1e”f itd.

WAŻNE: Wymyślcie własne reguły generowania haseł i trzymajcie je w sekrecie!

Kiedy warto skorzystać z możliwości zapamiętania hasła przez komputer?

Nigdy. Nie należy zapisywać haseł w żadnym z plików, nawet jeśli nosi naszym zdaniem kryptonazwę, jak „lista zakupów”. Nie powinno się również akceptować propozycji od wyszukiwarek w rodzaju: Czy chcesz, żeby Firefox zapamiętał to hasło? Lepiej wystukać je za każdym razem, gdy zachodzi taka potrzeba, nawet jeśli pracujemy na prywatnym komputerze, bo przecież ten też może paść ofiarą złodzieja lub włamywacza. A wtedy zdobycie dostępu do wszystkich informacji będzie dla niego tylko kwestią czasu.

Czy połączenie WiFi jest bezpieczne?

Tak. Wiele urządzeń bezprzewodowych, jak router czy drukarka bez kabla, gwarantują nie tylko wygodę, ale i duży stopień bezpieczeństwa – wystarczy nacisnąć ten sam przycisk na obu urządzeniach, aby ustaliły między sobą bezpieczne połączenie, generując hasło, którego nie będziemy musieli zapamiętywać.