Jak wybrać maskę filtrującą? Oto 3 rady, którymi powinniśmy się kierować

Maseczka przeciwsmogowa powinna być wygodna, dobrze dopasowana i – co najważniejsze – skutecznie chronić przed zanieczyszczeniami w powietrzu. Jak wybrać najbardziej odpowiednią?
Jak wybrać maskę filtrującą? Oto 3 rady, którymi powinniśmy się kierować

Sezon grzewczy, a co za tym idzie – sezon smogowy zaczął się na dobre. Już pojawiają się komunikaty o zanieczyszczeniu powietrza w polskich miastach. Jak chronić drogi oddechowe i cały organizm przed pyłami zawieszonymi w powietrzu? Najlepszym sposobem są maski przeciwsmogowe. Posiadając odpowiednią maskę, nie tylko nie będziemy musieli ograniczać wychodzenia z domu, ale będziemy mogli dalej biegać lub jeździć na rowerze bez obaw o nasze zdrowie. Przedstawiamy 3 kryteria, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze odpowiedniej maski.

Po pierwsze: Sprawdź, czy ma certyfikat 

Wysokie stężenie pyłków i toksycznych gazów na ulicach dużych miast skłania coraz więcej osób do zakupu maski filtrującej. Jak jednak mieć pewność co do skuteczności takiej maski, skoro w Polsce wciąż brakuje odpowiednich norm regulujących ich produkcję? Normy obowiązują natomiast pracowników narażonych na pracę wśród pyłów i toksycznych gazów. Jeżeli więc chce się mieć pewność, że zakupiona maseczka skutecznie ochroni przed smogiem na ulicy, warto wybrać taką, która otrzymała Certyfikat CE, gwarantujący protekcję w najcięższych warunkach. Takie wymagania spełnia Maseczka 3M™ Aura™ 9322+, której skuteczność potwierdza również zgodność z Europejską Normą EN 149:2001+A1:2009.

 

Po drugie: Zwróć uwagę, z czego jest wykonana

Maski docenią przede wszystkim piesi, rowerzyści i biegacze narażeni na wdychanie zanieczyszczeń na ulicach miast. Komfort noszenia jest tu szczególnie istotny, bo maska, pod którą gromadzi się wilgoć i ciepło, w naturalny sposób utrudnia oddychanie. Na co zatem zwrócić uwagę? Przede wszystkim na wykonanie maski. Im lepszy materiał filtrujący oraz im większa jego powierzchnia na masce, tym łatwiejsze oddychanie. Warto również dokładnie sprawdzić zawór wydechowy odpowiedzialny na odprowadzanie ciepła i wilgoci spod maski. Maska 3M™ Aura™ 9322+ ma opatentowany przez firmę 3M zawór CoolFlow™, który pozostaje cały czas zamknięty podczas wdechu. To dzięki temu całe absorbowane przez użytkownika powietrze przechodzi przez materiał filtrujący.

 

Po trzecie: Szczelnie dopasuj do twarzy

Aby maseczka skutecznie chroniła, musi być dobrze dopasowana do twarzy. Wyobraź sobie, że nurkujesz w specjalnie do tego przeznaczonej masce. Podobnie jak w morzu czy oceanie porządna maska nie przepuszcza wody w okolicach nosa czy uszu, tak i maska przeciwsmogowa powinna szczelnie przylegać do twarzy. Maseczka 3M™ Aura™ 9322+ ma trójpanelową konstrukcję, szczelnie dopasowując się do głowy użytkownika. Podczas jej nakładania należy zwrócić szczególną uwagę, aby została dobrze dopasowana obiema dłońmi tak, aby nad nosem nie powstał żaden dostęp powietrza.