Jak wygląda Księżyc na rekordowo szczegółowej mapie?

Naukowcy z Chin zaprezentowali na łamach Science Bulletin informacje dotyczące powierzchni Księżyca, które posłużyły do stworzenia niezwykle szczegółowej mapy Srebrnego Globu.
Jak wygląda Księżyc na rekordowo szczegółowej mapie?

Jej skala, szczególnie jak na obiekt inny niż Ziemia, jest imponująca, ponieważ wynosi 1:2 500 000. Dzięki temu możemy dostrzec wszelkie znane nauce skały, kratery, niecki i struktury pokrywające powierzchnię Księżyca. Nasz naturalny satelita ma około 4,5 mld lat i powstał najprawdopodobniej w wyniku uderzenia w Ziemię dużego skalistego obiektu. Wyrzucona wtedy materia w pewnym momencie połączyła się w całość, tworząc Srebrny Glob. 

Rekordowo szczegółowa mapa Księżyca

Jeśli chodzi o nową mapę, która powstała dzięki wysiłkom badaczy z Chińskiej Akademii Nauk, Instytutu Geochemii i kilku innych organizacji, to nie jest ona rzecz jasna pierwszą taką w historii. Tym, co ją natomiast wyróżnia, jest wysoka dokładność. Zanim udało się uzyskać tak niesamowitą szczegółowość, astronomowie musieli przeszukać dane geologiczne Księżyca z ostatnich stu lat. W efekcie byli w stanie zaznaczyć 90 różnych typów struktur pokrywających Srebrny Glob. 

Warto podkreślić, że jak do tej pory pojawiały się mapy Księżyca w skali wynoszącej na przykład 1:5 000 000, lecz obejmowały one tylko niewielki wycinek naszego naturalnego satelity, nie jego całą powierzchnię. Twórcy nowej mapy najpierw podzielili Księżyc na 30 kwadratów i zmapowali je indywidualnie, stosując podobne podejście. Następnie połączyli te fragmenty ze sobą, tworząc kompletną mapę. Cały projekt rozpoczął się w 2012 roku.

Dotychczas pionierami w tworzeniu takich map byli Amerykanie

Jak wyjaśniają członkowie zespołu na łamach Science Bulletin, takie mapy odgrywają istotną rolę w badaniach naukowych, planowaniu eksploracji oraz wyborze miejsc lądowania dla misji skierowanych na Srebrny Glob. Do tej pory spory udział w tego typu przedsięwzięciach mieli Amerykanie, którzy wykonali szereg regionalnych map Księżyca na podstawie danych zebranych za sprawą misji Apollo. Te były jednak wykonywane w różnym czasie i według różnych standardów.