Jak wygrać na loterii? Matematycy podali odpowiedź 

Wygrana na loterii zapewne mogłaby uwolnić wielu z nas od problemów codziennego życia, takich jak na przykład konieczność chodzenia do pracy. Ale jak to zrobić? 
Jak wygrać na loterii? Matematycy podali odpowiedź 

Odpowiedzi na to pytanie postanowili poszukać matematycy z Uniwersytetu w Manchesterze. Mówiąc dokładniej, ich celem było określenie liczby losów, które trzeba byłoby kupić, aby zapewnić sobie wygraną w loterii narodowej organizowanej w Wielkiej Brytanii.

Czytaj też: Jezioro-oko, pizza hawajska i dziwne granice kraju. Te ciekawostki o Kanadzie brzmią absurdalnie

Na Wyspach losuje się sześć liczb z zakresu od 1 do 59. Autorzy wspomnianych badań, czyli David Stewart i David Cushing uznali, że 27 to najniższa możliwa liczba losów koniecznych do zapewnienia sobie jakiejkolwiek wygranej. Oczywiście nie oznacza to, że w takiej konfiguracji gracz wyjdzie “na plus”. Po prostu będzie miał pewność, iż co najmniej jeden los okaże się szczęśliwy.

Wystarczy zaledwie 27 kuponów, aby zapewnić sobie co najmniej jedną wygraną w brytyjskiej loterii narodowej

Autorzy wzięli pod uwagę tzw. płaszczyznę Fano, czyli trójkątną strukturę, w której każdy punkt jest oznaczony parami liczb i połączony liniami. Każda takowa generuje zestaw sześciu liczb, co stanowi odpowiednik jednego losu. Ostatecznie, bez względu na to, który z 45 057 474 możliwych wariantów losowania okaże się prawdziwy, co najmniej jeden kupon będzie zawierał upragniony zestaw liczb. 

Niestety, od minimalnej wygranej do rozbicia banku jest bardzo długa. Sami autorzy podkreślają, że wykorzystując ich sposób będziemy mieli bardzo niewielką szansę na zarobienie jakichkolwiek pieniędzy. Kupując 27 losów będziemy musieli wydać 54 funty. W niemal 99% przypadków nie uda się wygrać tyle pieniędzy, by nagroda pokryła koszty poniesione w związku z zakupem kuponów.

Czytaj też: Mam raka czy jestem w ciąży? Doktorowi Google nie można ufać

Oczywiście gdyby tylko wygrywanie na loteriach było tak proste, by zarabiać na tym z wykorzystaniem stosunkowo prostej metody, to nikt nie chciałby organizować tego typu konkursów. Jednocześnie znane są przypadki matematyków, którym udało się opracować rozwiązania pozwalające na “oszukanie” systemów w grach losowych czy zakładach bukmacherskich. Z biegiem lat takie nieścisłości zostały w dużej mierze naprawione, dlatego obecnie perspektywy na zapewnienie sobie 100-procentowej szansy na zarabianie w ten sposób pieniędzy są w zasadzie nieosiągalne.