Jezioro-oko, pizza hawajska i dziwne granice kraju. Te ciekawostki o Kanadzie brzmią absurdalnie

Drugi największy kraj na świecie. Spełnienie marzeń niejednego podróżnika. Siedlisko dzikiej przyrody i takich cudów natury, jakich nie spotkamy nigdzie indziej na świecie. Odkryjmy ciekawostki o Kanadzie, które sprawią, że zechcemy tam od razu pojechać.
Zdjęcie poglądowe z Kanady

Zdjęcie poglądowe z Kanady

Kanada jest hipnotyzującym krajem o dość krótkiej historii. Niemniej na tak sporej powierzchni kryje się tak wiele, że nie sposób odkryć tej krainy w trakcie jednej podróży. Jakie ciekawostki o Kanadzie są nam znane? Pomyślmy przez chwilę o tym, co sami wiemy o tej części świata, a potem zapoznajmy się z subiektywnym przeglądem największych dziwów ojczyzny syropu klonowego.

Czytaj też: Korki w Warszawie nie umywają się do tego zatoru. W Kanadzie odkryto rekordowe wąskie gardło

1. Kanada jest drugim największym krajem na świecie? I tak, i nie

Wszystko zależy od tego, jak spojrzymy na mapę. Powierzchnia kraju wynosi 9,9 mln km2, wliczając w to również obszar wodny, czyli wszystkie jeziora i zatoki morskie. Z takim wynikiem plasuje się ona na drugim miejscu po Rosji. Natomiast jeśli weźmiemy pod uwagę tylko powierzchnię lądową, która obejmuje 9,09 mln km2, to Kanada spada na czwartą pozycję zaraz za Stanami Zjednoczonymi i Chinami.

Wyspa Hans / źródło: Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

2. Kanada graniczy z Danią

Ale jak to? Od 14 czerwca 2022 roku niewielka wyspa Hans w cieśninie Naresa pomiędzy kanadyjską Wyspą Ellesmere’a i Grenlandią (terytorium Danii) jest podzielona między dwa kraje. Przez niespełna 50 lat ponad kilometrowy bezludny skrawek skalnego lądu był przedmiotem sporu między Kanadą i Danią. Wyspa prawdopodobnie jest najmniejszym kawałkiem ziemi znajdującym się na terenie więcej niż jednego kraju. Wspomniany konflikt może w przyszłości mieć poważne implikacje na terenie Arktyki, gdzie coraz głośniej niektóre państwa roszczą sobie prawa do konkretnych obszarów Oceanu Arktycznego. Miejmy nadzieję, że kompromis kanadyjsko-duński zainspiruje innych do podobnych kroków zamiast prowadzenia agresywnej polityki roszczeniowej.

Czytaj też: Gigantyczne złote rybki w Kanadzie. Czy mogą pojawić się w Polsce?

Kanadyjskie jezioro-oko / źródło: NASA, Wikimedia Commons, domena publiczna

3. W Kanadzie znajduje się jezioro-oko

Ma powierzchnię prawie 2000 km2 i średnicę 72 km. Jest pamiątką po uderzeniu meteorytu ponad 200 mln lat temu. Mowa dokładnie o jeziorze Manicouagan w Quebecu. Zbiornik ma kształt pierścienia kołowego, wnętrze którego stanowi wyspa Rene-Levasseur. Jezioro, które dzisiaj możemy oglądać jest nieco mniejsze niż pierwotny krater uderzeniowy. Co ciekawe, w kilku innych miejscach na świecie znajdują się podobne struktury z tego samemu okresu (m.in. Obołoń w Ukrainie i Red Wing w USA). Przypuszcza się, że wszystkie powstały podczas jednego epizodu tzw. upadku łańcuszkowego.

Alert – najbardziej na północ wysunięta osada na Ziemi / źródło: Kevin Rawlings, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

4. Kanadyjska osada jest najbardziej na północ stale zamieszkanym punktem na Ziemi

Z Alert, na północnym krańcu Wyspy Ellesmere’a (Terytorium Nunavut), do bieguna północnego jest „zaledwie” 817 kilometrów i jest to najkrótsza odległość z jakiegokolwiek zamieszkałego punktu na Ziemi. Niewielką osadę na stałe zamieszkuje tylko kilka osób. Natomiast sezonowo potrafi przebywać nawet 200. Wszystko dlatego, że Alert jest również bazą dla kanadyjskiej armii, naukowców i przedstawicieli ministerstwa środowiska. Miejsce znajduje się w strefie klimatu polarnego: zimą temperatura spada do -50 stopni, a latem ledwo przekracza zero, wobec czego śnieg może padać tutaj przez cały rok. Patrząc jednak na to, w jakim tempie ociepla się Arktyka, latem w Alert prędzej możemy spodziewać się „upałów” z temperaturą powyżej 20 st. niż mroźnych poranków.

Czytaj też: Kanadyjczycy chcą zbudować innowacyjny reaktor termojądrowy. Za pieniądze Brytyjczyków

5. Nazwa kraju nie jest wymysłem Europejczyków

Kiedy Jacques Cartier w 1535 roku spotkał rdzenną ludność żyjącą w okolicach dzisiejszego miasta Quebec, usłyszał od nich słowo „kanata”. W języku Irokezów i Huronów oznacza to wieś lub osadę. Prawdopodobnie miejscowi wskazywali drogę odkrywcy do wioski Stadacony. Cartierowi przyjęło się nowe słowo do tego stopnia, że zaczął cały nowo odkryty obszar nazywać w ten sposób. Początek nazwy Kanada funkcjonującej na mapach i w książkach określa się na 1545 rok.

Francuskojęzyczny Quebec

6. Kanada jest krajem dwujęzycznym

Dwujęzyczność Kanady wynika z historii jej podbojów. Przez wiele lat wschodnie terytorium należało do Francji, a reszta do Wielkiej Brytanii. W związku z tym do dzisiaj prowincja Quebecu jest w całości francuskojęzyczna. Mniej więcej dla 60 proc. ludności Kanady język angielski jest ojczystym lub głównym używanym w domu. Natomiast francuski dla około 20 proc. populacji. Ciekawe jest to, jaki język znalazł się na trzecim miejscu pod względem popularności. Nie jest nim żaden z języków ludności rdzennej, a… chiński. Niespełna milion mieszkańców Kanady jest sinofonami.

Czytaj też: Kanada wprowadza zakaz jednorazowych produktów z plastiku

Ulica w Toronto

7. Multinarodowość kraju

Według dostępnych danych z 2021 roku, Kanadę zamieszkuje niespełna 38 milionów ludzi i ta liczba wciąż rośnie. Kraj charakteryzuje się jednym z najwyższych współczynników imigracji per capita. Zauważalny w społeczeństwie jest wysoki udział osób pochodzących z Azji (Chin, Indii czy Pakistanu). W czasie PRL wielu Polaków emigrowało do Kanady, dzięki czemu oni i ich potomkowie także tworzą dość sporą Polonię. Spis ludności z 2011 roku wykazał, że ponad milion mieszkańców deklaruje jakiekolwiek korzenie polskie, a 255 tys. uważa się za osoby wyłącznie pochodzenia polskiego.

Pizza hawajska z Kanady

8. Pizza hawajska nie jest z Hawajów

Ser, szynka, ananas. Niektórych na widok tego połączenia aż mdli, inni je wprost uwielbiają. Włosi na wieść o tej pizzy pewno rwali sobie włosy z głowy, a pomysł na nią nawet nie narodził się na Hawajach. Pierwszy zamiar stworzenia takiej pizzy miał Sam Panapoulos, Kanadyjczyk greckiego pochodzenia, który w 1962 roku otworzył pizzerię w Chatham (Ontario). Aby przyciągnąć klientelę spróbował eksperymentować z dziwnym połączeniem składników. Jak widzimy, pomysł, chcąc i nie chcąc, przyjął się na całym świecie. Za ten „wynalazek” możemy podziękować właśnie Kanadyjczykom.

Czytaj też: Miliony do zgarnięcia. Legalizacja marihuany w Kanadzie stworzy wielki rynek

Bez dwóch zdań przyznamy, że Kanada jest bardzo różnorodnym krajem, który potrafi nas zaskoczyć na wiele sposobów. Możemy tam się udać, aby podziwiać dziewiczą przyrodę, kosztować oryginalnej pizzy hawajskiej (dla tych, co lubią), doświadczać mieszanki języków na ulicach i odkrywać zupełnie nową kulturę.