MotoSzkółka: jak wymienić żarówkę w samochodzie? Instrukcja krok po kroku

Jak wymienić żarówki w aucie tak, aby światła działały poprawnie, a przede wszystkim oświetlenie samochodu było bezpieczne dla nas i innych użytkowników ruchu drogowego? Wymiana żarówki nie musi być skomplikowana i możemy wykonać ją samodzielnie. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach.
MotoSzkółka: jak wymienić żarówkę w samochodzie? Instrukcja krok po kroku

Jak wymienić żarówkę w samochodzie: jakie rodzaje żarówek są używane w samochodach?

W każdym nowoczesnym samochodzie, ciągniku i innych pojazdach stosuje się kilkadziesiąt urządzeń oświetleniowych. Wymiana żarówki w aucie i sam sposób postępowania, w dużej mierze zależy od rodzaju samej lampy.

Lampa samochodowa to elektryczne urządzenie oświetleniowe, sztuczne źródło światła, w którym energia elektryczna jest przetwarzana w taki czy inny sposób na promieniowanie świetlne. Aby dokonać właściwego wyboru lamp, musisz najpierw zrozumieć ich istniejące typy i funkcje. Istnieją trzy główne rodzaje żarówek, są to LED, ksenon i halogen. Każdy rodzaj jest dobry, jednak również każdy ma zarówno zalety, jak i wady

Żarówki LED można uznać za najbardziej ekonomiczne. Są małe, co pozwala łączyć i tworzyć z nich bardziej złożone emitery światła. Niestety, mają również wady. Koszt najprostszej takiej żarówki jest dwa razy wyższy niż koszt zwykłej żarówki halogenowej. Lampy ksenonowe są bardzo popularne wśród entuzjastów tuningu samochodów. Charakteryzują się tym, że emitują światło o niebieskawym odcieniu. Po raz pierwszy takie lampy były używane przez markę samochodów BMW w siódmej serii. Niestety w wielu krajach lampy te są prawnie zabronione, ponieważ większość samochodów jest wyposażona w lampy halogenowe. Ponadto te lampy to jeden z droższych wyborów oświetlenia auta.To lampy halogenowe są stosowane najczęściej. Można je zamontować w dowolnym samochodzie. Są łatwe w instalacji i nie wymagają konserwacji. Jeśli chodzi o minusy, to należy tu wspomnieć o dużym zużyciu energii. Dodatkowo lampy halogenowe łatwo reagują z innymi substancjami takimi jak sól. Wymieniając taką lampę, warto trzymać ją tylko za podstawę, w żadnym wypadku nie dotykając szkła.

 

Lampy różnych typów mają określone obszary zastosowania:

• Lampy żarowe – najbardziej uniwersalne, dziś są stosowane do świateł przednich, alarmowych, w kabinie, jako lampki kontrolne i sygnalizacyjne na deskach rozdzielczych itp.

• Światło gazowe – lampy neonowe jako wskaźniki i kontrolne (obecnie rzadko stosowane), lampy neonowe i inne lampy gazowe do oświetlenia dekoracyjnego

• Luminescencyjne – stosowane na wypadek sytuacji awaryjnych, prac naprawczych itp.

• Diody LED – uniwersalne źródła światła, które są dziś używane w świetle czołowym, do sygnalizacji świetlnej, jako światła do jazdy dziennej, na deskach rozdzielczych.

 

Jak wymienić żarówkę w samochodzie: światło przednie

Jak wymienić żarówkę w samochodzie, jeśli chodzi o światła przednie? Wymiana żarówki w samochodzie jest możliwa oczywiście w każdym warsztacie, ale jeśli nie istnieją przeszkody natury konstrukcyjnej, to możemy to łatwo wykonać samodzielnie.

Najpierw otwórz maskę i zdecyduj, czy chcesz usunąć reflektor w celu wymiany, czy też możesz go obejść. Jeśli musisz zdemontować reflektor, trzeba usunąć kratkę chłodnicy, poluzować śruby montażowe i usunąć reflektor z nadwozia. Teraz odłącz złącze zasilania z tyłu reflektora. Nie zapomnij wcześniej odłączyć zacisków od akumulatora, aby uniknąć uszkodzenia i porażenia prądem z przewodów. Sama lampa jest chroniona specjalną osłoną przed wilgocią i brudem. Często, aby zdjąć pokrywę, należy ją obrócić w lewo. Jeśli nie możesz jej zdjąć, delikatnie wkręć ją śrubokrętem. Po wyciągnięciu pokrywy przystępujemy do zdjęcia metalowego zamka, który utrzymuje lampę w reflektorze. Po zdjęciu zatrzasku wyjmujemy lampę z podstawą. Ponieważ żarówka już się przepaliła, nie jest konieczne zachowanie ostrożności. Zanim wyciągniesz uszkodzoną żarówkę, dokładnie zapamiętaj jej ułożenie, ponieważ będziesz musiał umieścić nową żarówkę w taki sam sposób.

Jeśli chodzi o instalację, proces ten jest bardziej delikatny. Nie dotykamy lampy halogenowej, nawet odcisk palca może skutkować spaleniem lampy. Następnie delikatnie włóż ją do podstawy. Teraz zapinamy łącznik, pamiętaj, że można go mocno zatrzasnąć. Wkładamy do reflektora i obracamy go zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Teraz podłącz złącze zasilania. Jeśli usunąłeś reflektor samochodu, musisz zainstalować go na miejscu, w tej samej kolejności.

 

Jak wymienić żarówkę w samochodzie: światło mijania

Jak wymienić żarówkę w aucie, jeśli chodzi o światła mijania? Procedurę trzeba przeprowadzić niezwykle ostrożnie, gdyż właściwa wymiana świateł mijania w dużej mierze decyduje o bezpieczeństwie ruchu, szczególnie w ciemności.

Nagła awaria świateł mijania podczas jazdy nocą znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wypadku drogowego. W nowoczesnych samochodach stosuje się trzy rodzaje świateł mijania: “halogen, ksenon, światło LED. Często jasność zmniejsza się nierównomiernie dla prawej i lewej lampy, zwłaszcza jeśli zostały zakupione w różnym czasie. Kupuj tylko rodzaj lamp, które fabrycznie były zainstalowane w samochodzie. Jeśli wymienisz rodzaj lampy, bardziej prawdopodobne jest, że samochód nie przejdzie okresowego badania kontrolnego. W samochodach z żarówkami ksenonowymi i LED wymagana jest ważna kontrola ściemniania reflektorów. Dlatego, jeśli zmienisz rodzaj lampy, musisz zainstalować korektor reflektora. Konieczne jest wybranie lamp o odpowiednim rozmiarze i wyprowadzeniu.

Jak wymienić światła mijania? Najpierw musisz ostrożnie zdemontować starą lampę. Jeśli w pojeździe zainstalowano sterowanie zasięgiem reflektorów, demontaż należy przeprowadzić ze szczególną ostrożnością. Lepiej jest zapoznać się z instrukcjami dotyczącymi naprawy i obsługi samochodu. Jeśli takich nie posiadasz poszukaj rzetelnych stron internetowych, na których są informacje dotyczące twojej marki i modelu samochodu. Przed zainstalowaniem nowej żarówki należy wytrzeć powierzchnię emitera miękką szmatką, zanurzoną w alkoholu. Małe osady tłuszczu z palców na szkle emitera mogą prowadzić do przedwczesnej awarii lub zmętnienia światła. Jeśli lampa ma wskaźnik położenia, musisz ściśle go przestrzegać. Przed podłączeniem złącza elektrycznego sprawdź stan stref styków. Jeśli jakiekolwiek kontakty są spalone lub skorodowane, należy je zabezpieczyć, aby zapobiec wyładowaniu łukowemu. Po zainstalowaniu lamp należy sprawdzić szczelność konstrukcji. Wilgoć na lampach powoduje ich awarię. Powinieneś również sprawdzić jakość mocowania i zawieszenia. Potrząsanie emiterem podczas ruchu samochodu znacznie skraca żywotność lampy.

 

Jak wymienić żarówkę w samochodzie: światła pozycyjne i kierunkowskazów

Wymiana żarówek w światłach pozycyjnych oraz kierunkowskazach jest stosunkowo prosta. Tym bardziej że w większości modeli samochodów, konstrukcja jest bardzo podobna.

Standardowa wymiana żarówek w bocznych światłach / kierunkowskazu przebiega następująco:

  • obracając przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, zdejmij osłonę z lampą z mocowania i obudowy reflektora;
  • naciśnij lampę, obróć w lewo i wyjmij ją z kasety;
  • zainstaluj nową lampę we wkładzie, aby występy na podstawie lampy wchodziły we wgłębienia;
  • naciśnij nową lampę i obróć ją w prawo, aby zamocować ją we wkładzie;
  • zamontuj osłonę z lampą w obudowie reflektora, aby wgłębienia w pokrywie pokrywały się z odpowiednimi rowkami w obudowie reflektora;
  • zablokuj pokrywę lampy, obracając ją w prawo.

 

Jak wymienić żarówkę w samochodzie: na co uważać?

Wymiana żarówek w reflektorach wydaje się prostym procesem. Aby jednak wszystko przebiegło bez udziału specjalistów z warsztatów samochodowych, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych punktów.

Przed wymianą, ważne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób działa system automatycznego oświetlenia i szczególny rodzaj reflektorów. Lampy w reflektorach należy wymieniać parami, niezależnie od powodu, dla którego pojawiła się potrzeba wymiany. Nawet jeśli jedna z żarówek wypali się w wyniku wilgoci lub brudu, a żywotność drugiego elementu jeszcze nie osiągnęła szczytu, obie będą musiały zostać poddane wymianie. W przeciwnym razie kierowca ryzykuje zróżnicowane oświetlenie. Spowoduje to nie tylko nadwyrężenie wzroku, ale także negatywnie wpłynie na bezpieczeństwo.

Szczególną uwagę należy zwrócić na zgodność elementów z podstawą reflektora samochodu. Na osłonie reflektora umieszczane jest specjalne oznaczenie wskazujące rodzaj wymaganej żarówki. Podobne oznakowanie jest na podstawie lampy i opakowaniu zestawu. To, jak światło będzie postrzegane przez ludzkie oko, zależy od spektrum kolorów blasku żarówki. Idealna jest barwa światła dziennego. Takie spektrum luminescencji nie powoduje zmęczenia wzroku. Ta obejmuje białe i żółte lampy. To te elementy są stosowane w reflektorach głównego światła. Ogromną rolę odgrywa żywotność lampy zainstalowanej w reflektorach. Zwłaszcza w przypadkach, gdy samochód jest aktywnie używany w ciemności. W zależności od wybranej zasady działania elementu okres eksploatacji może trwać od kilkuset do dziesiątek tysięcy godzin.

Pierwszym i niezbędnym etapem prac przygotowawczych jest odłączenie zasilania sieci elektrycznej samochodu. Dopiero po odłączeniu zacisków od akumulatora można przystąpić do dalszych działań. Po usunięciu starej żarówki ważne jest, aby upewnić się, że wnętrze reflektora jest czyste. Nowa żarówka powinna być również wolna od zanieczyszczeń.

 

Jak wymienić żarówkę w samochodzie: które żarówki są bardziej problematyczne?

Znani producenci lamp oferują żarówki w wielu wersjach, które różnią się kolorem emitowanego światła i wydajnością. Takie lampy są bardzo wydajne, ale często ich instalowanie jest problematyczne.

Im bardziej zaawansowana żarówka czy lampa, tym trudniej będzie nam ją zainstalować samodzielnie. Proste żarówki były projektowane do wczesnych modeli samochodów, które pozbawione były tak dużej liczby elektroniki i nie były skomputeryzowane. Efektem tego sam pojazd nie musiał być tak szczelny, jak dzisiejsze samochody. Jego użytkownik miał dostęp do każdego zakamarka i przy odrobinie wiedzy, był w stanie dokonać wymiany każdej części, także żarówek. Stopień trudności zależy tu w dużej mierze od tego, jak skomplikowany technologicznie jest samochód, którym się poruszamy.

 

Jak wymienić żarówkę w samochodzie: ile kosztuje wymiana światła u mechanika?

Jeśli nie umiesz wymienić żarówki samodzielnie lub stwierdzisz, że twój samochód jest technologicznie zbyt zaawansowany, żeby móc dostać się do „środka” bez specjalistycznych narzędzi, zawsze możesz poprosić o pomoc mechanika.

Koszt wymiany żarówki u mechanika zależy od rodzaju lampy, a także tego, jaki model samochodu posiadamy. Tu znowu obowiązuje zasada – im nowszy, tym drożej. Nowoczesne, zaawansowane technologiczne pojazdy są stosunkowo drogie w eksploatacji, dotyczy to także wymiany pojedynczych elementów. Jeśli poruszamy się samochodem od 10 do 15 tysięcy złotych, to koszt wymiany w zależności od tego, którą żarówkę chcemy usunąć, wyniesie od 15 złotych do 100 złotych.