Jaką funkcję będą pełnić biblioteki w XXI wieku? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM! W najbliższą sobotę po godz. 20 porozmawiamy o bibliotekach 2.0.

Jakiś czas temu jeden z moich siedmioletnich synów zapragnął odwiedzić bibliotekę. Poszliśmy do osiedlowej filii, gdzie obu nam bardzo się spodobało. Mojemu synowi przede wszystkim komputery (gęsto obsadzone przez grającą młodzież) oraz wygodne pufy, mnie natomiast różnorodność oferty. Poza komputerami z dostępem do internetu i oczywiście książkami biblioteka oferuje także filmy na DVD, audio- i e-booki (można też wypożyczyć czytnik). I widać, że mieszkańcy osiedla korzystają z tej oferty.

Postanowiłem więc porozmawiać w TOK FM o tym, jakie są współczesne biblioteki i co czeka je w przyszłości? Trochę ubiegła mnie w tym Hanna Zielińska, która w audycji “Popołudnie Radia TOK FM” rozmawiała niedawno z uczestniczkami V Kongresu Bibliotek Publicznych. Zobaczcie krótki film o tym wydarzeniu:

Wracając do tematu – czy na biblioteki powinniśmy mówić mediateki? Czy w bibliotekach szkolnych ważniejszy od książek może być swobodny dostęp do WiFi? Czy nasze biblioteki będą przypominać te na Zachodzie, w których można wypożyczać także narzędzia i sprzęt ogrodniczy? A może staną się “trzecimi miejscami” – ośrodkami integrującymi społeczności lokalne?

O tym porozmawiam z moimi gośćmi w studiu:

Zainteresowanym tą tematyką polecam moje archiwalne audycje o e-bookach, nowych technologiach w szkole, cyfrowej aktywizacji seniorów, digitalizacji kultury i ekonomii współdzielenia.

Nowego odcinka “Człowiek 2.0” możecie posłuchać 25 października po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Zapraszam!