Jakiego wsparcia potrzebują kobiety pracujące w dziedzinach ścisłych? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM! W najbliższą sobotę po godz. 20 porozmawiamy o mentoringu dla kobiet zajmujących się naukami ścisłymi i technologiami.

Mentoring to słowo, które brzmi obco, choć w praktyce oznacza coś znanego od dawna. Chodzi o relację mistrz-uczeń. We współczesnym wydaniu wygląda ona często tak, jak w artykule “Szukając mistrza” z magazynu “Coaching”:

Kiedy rozpoczynamy pierwszą pracę, przyda się ktoś, kto przyjrzy się naszym umiejętnościom, pomoże przekuć teoretyczną wiedzę zdobytą na studiach w praktykę. Gdy jesteśmy już pewni swoich umiejętności, zaczynamy szukać mentora z innych pobudek: pragniemy awansu. A gdy czujemy, że nadchodzi kryzys, a wraz z nim dylematy: a  może zmienić zawód? Wtedy pojawia się mentor z wyboru, który własnym życiem odpowiedział już na te wszystkie pytania.

Jednak mentoring jest możliwy i wręcz wskazany także na wcześniejszych etapach rozwoju zawodowego. Mądra rada i pozytywne przykłady to coś, czego potrzebują także studenci i absolwenci. A zwłaszcza studentki i absolwentki kierunków ścisłych i technicznych, którym z różnych przyczyn trudniej jest zrobić karierę w tych dziedzinach niż mężczyznom.

Dla takich właśnie kobiet przeznaczony jest nowy program “Lean In STEM“, startujący właśnie w Polsce. Daje on szansę na współpracę z doświadczonymi kobietami pracującymi w dziedzinach takich jak nauki ścisłe, technologie, inżyniera i matematyka. Z dwiema mentorkami biorącymi udział w tym programie porozmawiam w studiu TOK FM. Oto one:

Zobaczcie wystąpienie Sheryl Sandberg z Facebooka, której książka “Lean In” była inspiracją dla polskiego programu mentoringowego dla kobiet:

Przy okazji polecam archiwalną audycję o kobietach i dziewczynach w nowych technologiach oraz artykuł “Mentoring: katalizator sukcesu“.

Nowego odcinka “Człowiek 2.0” możecie posłuchać 24 stycznia po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Zapraszam!