Zbadali jaskinie lodowe w najwyższych górach Europy. Takich zmian od 2000 lat jeszcze nie widzieli!

Jaskinie lodowe są rzadkim obiektem badań, ale okazuje się, że mogą one skrywać cenne informacje na temat klimatu na przełomie tysięcy lat. Geolodzy z Austrii przebadali osiem jaskiń lodowych w Alpach, aby poznać, co się w nim zmieniło od 2000 lat i jaka czeka ich przyszłość w związku z globalnym ociepleniem.
Zbadali jaskinie lodowe w najwyższych górach Europy. Takich zmian od 2000 lat jeszcze nie widzieli!

Jaskinie lodowe to nie tylko otwory wydrążone przez wodę w lądolodach, jakie możemy kojarzyć chociażby z Islandii. To również rodzaj specyficznych jaskiń w skałach, których strop i ściany są pokryte grubą warstwą lodu. Przeciekająca przez szczeliny do środka woda lub wpadający przez większe otwory śnieg zamarzają w związku z niskimi temperaturami. Po setkach lub tysiącach lat tworzą one zwartą warstwę lodową.

Czytaj też: Jaskinie starsze niż sądzono. To w nich kryje się rozwiązanie zagadki dotyczącej gigantycznych gatunków

Rdzenie z jaskiń lodowych są cennym źródłem informacji na temat stosunków wodnych panujących w różnych okresach. Jak możemy się domyśleć, kiedy opady deszczu lub śniegu danego roku są niższe, to również wytwarza się cieńsza warstewka lodu. Poziom zawartości drobnej frakcji w lodzie: piasku czy materii organicznej, również mogą dostarczyć nam wiedzy na temat charakteru środowiska w danym czasie.

Jaskinie lodowe w austriackich Alpach – źródło wiedzy o historii klimatycznej regionu

Na łamach Scientific Reports pojawiły się wyniki badań austriackich geologów z Uniwersytetu w Insbrucku, którzy eksplorowali osiem jaskiń lodowych o podobnych parametrach. Wszystkie znajdowały się na podobnej wysokości bezwzględnej, a ich korytarze były nachylone pionowo lub pod dużym kątem.

Czytaj też: Tajemniczy szkielet z jaskini liczy 8000 lat! Dalszym badaniom zagraża pewna inwestycja w środku lasu

Badacze skupili na rozwoju warstw lodowych w ciągu 2000 lat. Wykorzystali w swojej pracy metodę datowania radiowęglem. W wielu miejscach lód zawiera drobne fragmenty drzew, których wiek można określić. Na podstawie 107 wyników datowań naukowcy skorelowali wiek wszystkich warstw lodu w ośmiu jaskiniach.

Lokalizacja badanych jaskiń we wschodnich Alpach: (a) Hundsalm Eis- und Tropfsteinhöhle, (b) Bärenloch Eishöhle, (c) Guffert Eisschacht, (d) Großer Naturschacht, (e) Tremml-Schacht-413, (f) Eisgruben Eishöhle, (g) Kraterschacht, (h) Hochschneid Eishöhle. Google Satellite 2022. / źródło: Racine T., 2022. Scientific Reports, CCA 4.0 International

Jakie wnioski przyniosły badania? Taguy Racune z grupy badawczej mówi tak:

Nie tylko lodowce wykazują ponadprzeciętny ujemny bilans masy, zwłaszcza w ostatnich dziesięcioleciach. Jaskinie lodowe zostały również poważnie dotknięte konsekwencjami rosnących temperatur i spadających opadów. Obserwujemy tempo cofania się lodu, którego nie zaobserwowano w żadnym okresie w naszym okresie pomiarowym w ciągu ostatnich 2000 lat. (..) Szczególnie w przypadku mniejszych i średnich jaskiń lodowych musimy założyć, że w ciągu najbliższych kilku lat lub dziesięcioleci będą one masowo tracić masę lodu lub nawet staną się całkowicie pozbawione lodu.

Czytaj też: Jaskinia w Tatrach odsłoniła nieznane wcześniej znalezisko! Polacy odkryli, kto tutaj żył 12 tys. lat temu

Co ciekawe, spora część jaskiniowego lodu zakumulowała się w trakcie trwania „małej epoki lodowej” między XV i XIX wiekiem. Jednakże ostatnie dekady prezentują tak znaczny ubytek masy lodowej, że po sporym nadmiarze lodu z tamtego okresu wkrótce może nie być śladu.

Więcej:Alpyjaskinie