Jaszczurka z niezwykłym językiem! To zupełnie nowy gatunek

Odkryto nowy gatunek jaszczurki, której cechą charakterystyczną jest nietypowy język. Naukowcy mieli go pod nosem od dawna, ale przez długi czas wydawało się, że w gadzie tym nie ma niczego niezwykłego.
Calotes wangi to nowy gatunek azjatyckiej jaszczurki /Fot. ZooKeys

Calotes wangi to nowy gatunek azjatyckiej jaszczurki /Fot. ZooKeys

Gady to fascynująca gromada kręgowców, od dawna intrygująca zarówno naukowców, jak i amatorskich miłośników przyrody. Jednym z podrzędów gadów są jaszczurki, a na świecie znamy ponad 4000 różnych gatunków, które wykazują niesamowite adaptacje do różnych środowisk życia.

Czytaj też: Ten gatunek uważano za wymarły od blisko 100 lat. Znaleziono go wśród afrykańskich wydm

W tej zróżnicowanej grupie znajduje się rodzaj Calotes, którego przedstawiciele prowadzą nadrzewny tryb życia i występują niemal w całej Azji. Po latach badań udało się odkryć nieznany wcześniej gatunek, który występuje w południowych Chinach i północnym Wietnamie. Jaszczurka ogrodowa Wanga (Calotes wangi) przez lata był uważany jako podgatunek orientalnej jaszczurki ogrodowej (Calotes versicolor), ale badania opisane w ZooKeys wskazały na istotne różnice genetyczne.

Jaszczurka ogrodowa Wanga to nowy gatunek, którego przez pomyłkę brano za inny

W ramach niedawnych badań naukowych zespół kierowany przez dr Yonga Huanga z Guangxi University of Chinese Medicine rozpoczął zakrojone na szeroką skalę badania terenowe mające na celu uporządkować status C. versicolor, któremu od dłuższego czasu przypisywano wiele podgatunków, ale nie udawało się ich opisać. Doprowadziło do zdumiewającego odkrycia – wcześniej nieznanego gatunku azjatyckiej jaszczurki.

Czytaj też: Elektryzujące odkrycie! Niektóre ryby w ten sposób mogą przekazywać geny

Dr Yong Huang mówi:

W latach 2009–2022 przeprowadziliśmy serię badań terenowych w południowych Chinach i zebraliśmy wiele okazów z kompleksu gatunków Calotes versicolor, po czym odkryliśmy, że populacja tego, co uważaliśmy za Calotes versicolor w południowych Chinach i północnym Wietnamie, była nieopisanym wcześniej gatunkiem!

Jaszczurka ogrodowa Wanga ma niecałe 9 cm długości, a jej cechą charakterystyczną jest pomarańczowy język. Epitet gatunkowy jest hołdem złożonym prof. Yuezhao Wangowi, słynnemu chińskiemu herpetologowi. Gad ten występuje w południowych Chinach i północnym Wietnamie, głównie na obszarach górskich, wzgórzach i równinach na obrzeżach lasów, gruntach ornych, gruntach zarośniętych, a nawet miejskich pasach zieleni. Aktywny jest na skraju lasu, a gdy grozi mu niebezpieczeństwo, chowa się w krzakach lub na drzewach.

Cechą charakterystyczną Calotes wangi jest jasnopomarańczowy język /Fot. ZooKeys

Wykorzystując dostępne sekwencje DNA wszystkich znanych gatunków z rodzaju Calotes, zespół mógł skonstruować drzewo filogenetyczne Calotes wangi. Ocena morfologii wykazała również, że dorosły samiec znaleziony przez zespół miał mniejszą głowę niż inne populacje Calotes w Indiach i południowych Chinach. Jedną z cech wyróżniających nowy gatunek jest obecność jasnopomarańczowego języka, którego używa do polowania na owady, pająki i inne stawonogi.

Na razie naukowcy szacują, że nowy gatunek nie jest zagrożony wyginięciem, ale może się to zmienić, bo na niektórych obszarach jego siedliska są fragmentaryczne. Jaszczurki są często wykorzystywane w celach leczniczych, a także kulinarnych, więc liczebność C. wangi może nagle spaść.