Umowa zlecenie i działalność gospodarcza wliczone do stażu pracy. Projekt ustawy przyjęty

Z kancelarii Komitetu Stałego Rady Ministrów dotarła świetna wiadomość dla osób, które pracują na umowę zlecenie lub prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.
praca jednoosobowa działalność gospodarcza umowa zlecenie

Źródło: Kornél Máhl / Unsplash

Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy, która zmieni sposób wyliczania stażu pracy Polaków. Mają wliczać się do niego także okresy pracy na umowę zlecenie, umowy o świadczenie usług oraz prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Obecnie do stażu pracy liczy się tylko czas przepracowany na umowę o pracę, co wielu Polaków, na czele z drobnymi przedsiębiorcami, uważa za niesprawiedliwe.

Rada Ministrów zmieni sposób liczenia stażu pracy

Projekt zmian prawnych opracowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort poinformował o przyjęciu projektu przez Stały Komitet Rady Ministrów 22 maja 2025 roku.

Czytaj też: Piątek wolny od pracy w polskich firmach. Niebawem ruszy wielki eksperyment

Resort podkreślił, że zgadza się z pracownikami, którzy obawiają się, że ich umowy i działalności gospodarcze będą miały negatywny wpływ na długość stażu pracy. Jednocześnie z wielu stron słychać głosy, że w Polsce coraz trudniej o umowę o pracę. Przez to osoby pracujące w branżach, gdzie standardem są umowy zlecenia oraz b2b mają w świetle prawa krótszy staż pracy, niż osoby zatrudnione na umowe o pracę, mimo że realnie wszyscy pracują tyle samo czasu i tak samo długo zdobywają doświadczenie zawodowe. Krótszy staż pracy bywa traktowany też jako krótsze doświadczenie zawodowe, co jest nieprawdą.

W informacji prasowej resortu pracy można przeczytać:

W ocenie Ministerstwa Pracy jest to niesprawiedliwe, a przyjęty właśnie przez Stały Komitet Rady Ministrów projekt ma na celu wyrównanie szans w dostępie do niektórych świadczeń pracowniczych – jak prawo do dłuższego urlopu czy nagród jubileuszowych, ale też do stanowisk wymagających potwierdzonego doświadczenia zawodowego.

Projekt przewiduje, że do stażu pracy wliczą się także okresy wykonywania umowy agencyjnej, pozostawanie członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych. Ponadto liczone będą okresy spędzone na pracy zarobkowej za granicą, jeśli będzie to forma współpracy inna niż zatrudnienie, a także okres zawieszenia jednoosobowej działalności gospodarczej w celu sprawowania opieki nad dzieckiem, pod warunkiem, że za ten czas zostały opłacone składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Wymienione okresy będą potwierdzane przez zaświadczenia wydawane przez ZUS. Jeśli zaś nie były zgłaszane do ZUS, będą potwierdzane na zasadach ogólnych reguł dowodowych. To oznacza, że to nie na barkach pracownika spocznie odpowiedzialność za dostarczenie dowodów zatrudnienia.

Projekt przewiduje, że nowe przepisy będą obowiązywały już od 1 stycznia 2026 roku. Przewidywany jest też okres vacatio legis, w czasie którego pracodawcy będą mieli czas na wprowadzenie zmian w swoich wewnętrznych regulaminach i zebranie środków na nowe rozwiązania, jeśli okaże się to potrzebne.