Jeff Bezos w załodze historycznego lotu Blue Origin. Podano datę startu

Jeff Bezos, założyciel Amazona i Blue Origin, oraz jego brat Mark polecą w pierwszym załogowym locie suborbitalnym obsługiwanym przez pojazd New Shepard. Trwa licytacja trzeciego biletu na lot.
Jeff Bezos w załodze historycznego lotu Blue Origin. Podano datę startu

O tym, że weźmie udział w historycznym locie poinformował na Instagramie sam Jeff Bezos. „Odkąd skończyłem pięć lat, marzyłem o podróży w kosmos. 20 lipca wyruszę w tę podróż z moim bratem. Największa przygoda z moim najlepszym przyjacielem” – napisał miliarder.

Pierwszy turystyczny lot załogowy Blue Origin

Pierwszy start New Shepard zaplanowano na 20 lipca, czyli dokładnie w 52. rocznicę lądowania misji Apollo 11 na Księżycu. Kapsuła należąca do Blue Origin, która działa autonomicznie i nie wymaga pilota, wystartuje z prywatnego portu w Zachodnim Teksasie. Cały lot potrwa około 11 minut. Pasażerowie spędzą kilka minut unosząc się w „zerowej” grawitacji, po czym powrócą na Ziemię.

Pojazd New Shepard może pomieścić sześciu pasażerów, ale nie jest pewne, czy w pierwszym locie wszystkie miejsca będą zajęte. Na razie trwa internetowa licytacja trzeciego biletu. Zwycięzca aukcji zasiądzie w kabinie razem z Jeffem i Markiem.

Obecnie cena przekroczyła 3,2 mln dolarów (ok. 11,7 mln złotych) i nadal rośnie. Licytacja potrwa jeszcze do 12 czerwca, a tożsamość zwycięzcy zostanie ujawniona na początku lipca. Wylicytowana suma trafi do należącej do firmy Blue Origin fundacji zajmującej się nauką i technologią – Club for the Future.

Zaplanowany na 20 lipca lot będzie pierwszym lotem załogowym New Shepard. Dotychczas pojazd Blue Origin (w pełni wielokrotnego użytku) wykonał 15 lotów testowych bez załogi. Podczas ostatniego lotu, w kwietniu, pracownicy firmy ćwiczyli procedurę wejścia i wyjścia, niezwykle istotną przed nadchodzącym lotem załogowym.

Virgin Galactic też wkrótce wystartuje z turystyką kosmiczną

Główny konkurent Blue Origin, Virgin Galactic też planuje pierwszy start jeszcze na ten rok. W locie testowym samolotu kosmicznego VSS Unity – jak nazywa się pojazd kosmiczny Virgin – jednym z pasażerów będzie założyciel firmy sir Richard Branson.

VSS Unity wymaga pilota i ma zabierać na pokład większą liczbę pasażerów niż New Shepard. Ostatnio Virgin Galactic informowała, że bilety na loty suborbitalne będą sprzedawane w cenie około 250 tys dolarów. Pierwszy w pełni komercyjny rejs mógłby odbyć się w przyszłym roku.

W kosmicznym wyścigu miliarderów prym wiedzie SpaceX Elona Muska. Na pokładzie Dragon Crew astronauci regularnie podróżują na ISS. W najbliższych tygodniach na orbitę poleci też pierwsza komercyjna wyprawa. Ale to Bezos jest pierwszym z trzech miliarderów, który zobaczy Ziemię z kosmosu na żywo.

Musk jeszcze nie skomentował tych doniesień, za to Branson pogratulował swojemu rywalowi: „Wielkie gratulacje dla @jeffbezos i jego brata Marka. Jeff zaczął budować Blue Origin w 2000 roku, Virgin Galactic zaczęliśmy budować w 2004 roku, a teraz obaj otwieramy dostęp do kosmosu – jakie to niezwykłe!”.

 

Źródło: Space.com.